fbpx

Alergia na peľ – príznaky a liečba

Každé ročné obdobie má svoje svetlé, ale aj tienisté stránky pre ľudské zdravie. Tak je tomu aj na jar, respektíve v lete, keď postupne stúpa riziko peľových alergií. Tie ohrozujú čoraz širšiu časť populácie, a to medzi 15. až 30. rokom života. Peľová alergia sa môže rozvinúť aj vo vyššom veku a v akomkoľvek životnom období. Takže, ak ste s ňou nebojovali minuloročnú sezónu, stále nemáte nič vyhraté!

Peľovú alergiu poznáme aj pod zľudoveným názvom senná nádcha, čo však nie je úplne presné. Alergiu vyvolávajú malé peľové zrnká (samčie pohlavné bunky) tráv, obilnín a drevín, ktoré obsahujú zvýšené množstvo alergizujúcich bielkovín.

Podnecujú nepríjemné zápalové reakcie najmä v slizniciach dýchacích ciest a na pokožke, kde sa „vo veľkom“ usádzajú. S tým súvisia aj prvotné prejavy, ako napríklad nádcha, kašeľ, drobné červené vyrážky, svrbenie, rozsiahly ekzém, zápal očných spojiviek a pod.

Prečo posmrkávame?

To je azda tým najbežnejším prejavom sennej nádchy, keďže sa pri alergickej reakcii uvoľňuje histamín v tkanivách nosohltanu. Vo zvýšenej miere sa produkuje vodnatá sekrécia. Svrbivým účinkom v slizniciach častejšie kýchame, môže dôjsť k opuchu alebo až k dusivému kašľu a páleniu na prieduškách.

Nie je to žiadny aprílový žart

Ide o chronické zápalové reakcie, ktoré si vyžadujú dlhodobú, komplexnú liečbu zameranú na odstránenie pôvodného alergénu. Diagnózu vám môže stanoviť len lekár a on ďalej rozhoduje, či potrebujete preventívne lieky s protizápalovým účinkom alebo úľavové medikamenty.

Ako sa brániť proti drobným, mikroskopickým peľovým zrnám?

Prevencia a spolupráca zo strany pacienta je viac než polovicou úspechu. Samozrejme, proti tak malému „nepriateľovi“ sa veľmi ťažko ochránime. Dôležité je, aby ste pravidelne sledovali peľové správy (skoré jarné obdobie až na jeseň) a v takomto kritickom období obmedzovali cestovanie.

Pre alergikov je najlepšie tráviť voľný čas pri vode s kamenistými a piesočnatými brehmi, využiť čas na prechádzky doobeda a po daždi. Aj keď to znie zvláštne, aktuálne s obmedzeniami v pohybe sa preventívne pomôže aj alergikom 

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená