fbpx

Alergia na slnko – príznaky a liečba. Ako jej možno predchádzať?

Na lete sú najkrajšie horúce slnečné lúče, ktoré v nás vzbudzujú dobrú náladu a vitalitu. Sú však okolnosti, keď sa slnko stáva zradcom, respektíve votrelcom v našom imunitnom systéme. Vtedy najčastejšie dochádza k alergickým prejavom. Z týchto indícií je vám určite jasné, že v dnešnom článku sa budeme venovať alergii na slnko – jej spúšťačom, prejavom a možným zmierneniam.

Alergia na slnko nie je len nechceným talizmanom z dovolenky. K jej prejavom môže dôjsť pri akomkoľvek priamom pôsobení slnečných lúčov na odkryté miesta na pokožke – pri práci v záhrade, na prechádzke v meste, ale aj na horách. V krajnom prípade nemusíte vôbec bojovať s únavou od slnka či spálením pokožky, ale s vážnejšími fotodermatózami. Prejavujú sa ako negatívne reakcie vplyvom UVA/ UVB lúčov.

Prvotné príznaky sú sprevádzané červenými, svrbivými lokalitami na pokožke. Pri intenzívnejšom pôsobení a viac oslabenej imunite sa dokáže alergia prejaviť ako žihľavka s množstvom pľuzgierov.

Čo konkrétne môže spôsobiť zvýšenú fotosenzitivitu?

Samozrejme, sú za tým aj genetické predispozícierodinná anamnéza. Podľa mnohých údajov sa alergia na slnko častejšie prejavuje u žien, približne vo veku medzi 25 – 30. rokom. Väčšiu náchylnosť na túto alergiu máte aj pri precitlivenej pokožke na rôzne lieky, zložky v kozmetike a pri liečbe viacerých kožných ochorení zároveň.

Za takých okolností neodporúčame slniť sa v období užívania antibiotík a liekov na vysoký krvný tlak. Väčšie riziko je aj pri požívaní alkoholukonzumácii ťažkých mastných pokrmov. Prejavy sa zhoršujú aj nadbytočným používaním nešetrných vlasových prípravkov, deodorantov či parfumov tesne pred pobytom na slnku. Dodržiavajte všetky základné opatrenia počas slnečných dní a tomu aj prispôsobte ochranu vhodnou slnečnou kozmetikou.

Pozor! Alergia na slnko má od nepatrných až po podobu ťažkých solárnych urtikárií (pľuzgierov vyplnených vodou, po ktorých zostávajú jazvy). Najprv prebiehajú zmeny v samotných bielkovinách epidermy. Tie sú naším imunitným systémom označené ako „škodlivé“. Telo si proti nim začne tvoriť protilátky. Alergia sa neraz dokáže preniesť aj na miesta, ktoré neboli vystavené slnku – menšie zapálené hrbolčeky na hrudníku, ramenách, ale aj na dlaniach, lícach a v oblasti za ušami.

Úľava pri alergii na slnko

  • Osviežujúca telová kozmetika – na prírodnej báze, bez alergénov a alkoholu. Má si zachovávať hĺbkové pôsobenie a dlhodobé (12 hodín) zvláčňujúce účinky.
  • Regeneračné prípravky s obsahom aloe vera a uhoriek
  • Osviežovanie tela vlažnou vodou, ak vám bude príjemné, tak si na postihnuté miesta prikladajte ľadové obklady. Vyrážky nevytláčajte, ak sa prejavy nezmiernia, vyhľadajte lekára!
Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená