Ako sa starať o izbové rastliny?

Bez ohľadu na to, či pestujete nenáročné izbové kvety alebo iné druhy rastlín so špecifickou starostlivosťou, existuje zopár všeobecných rád pre ich zdravý vývin. Pomaly sa aj pre izbové kvety končí obdobie vegetačného pokoja – krok po kroku ich treba vyživiť, zmeny sa týkajú v citlivosti na svetlo, zálievku, vhodný termín presádzania a rozmnožovania.

Jar prebúdza aj izbové rastliny

Jarnú starostlivosť o izbové kvety zväčša odštartujeme presádzaním. Rastliny rastú a prirodzene potrebujú väčší priestor, aby sa im darilo. V raste sa počas zimy izbovým rastlinám toľko nedarí, ako keď ich prebudia prvé lúče a opäť zintenzívnia všetky biochemické procesy.

Väčšinu druhov izbových rastlín presádzame každoročne. Niektoré potrebujú o 2-3 cm viac priestoru, iné oveľa hlbšie črepníky – spoločné majú takmer všetky nároky na drenážny systém a optimálne zásoby vody. Výnimočne stačí zeleným izbovým rastlinám len výmena substrátu.

Pri presádzaní manipulujeme s rastlinou opatrne. Nie je potrebné odstrániť všetku hlinu z koreňov. Substrát vyberáme podľa konkrétneho typu izbových rastlín, takto neskôr postupujeme aj pri výbere doplnkového hnojiva. Pri presádzaní zabezpečíme, aby v črepníku nedochádzalo k upchávaniu otvorov. Prospešné sú na to kamienky alebo keramzit.

Pozor, pri výžive rastlín sa riadime návodom na každom kvalitnom organickom hnojive. Na trhu je množstvo kvapalných, granulovaných, alebo výživných tyčinkových hnojív. Práve tyčinkové sú jedny z najobľúbenejších pre ich priamy kontakt s pôdou a vyživujúcimi časťami rastliny.

Čo si všímať pri presádzaní rastlín?

Niektoré izbové kvety vám súčasne s presádzaním umožnia oddeliť menší trs alebo využiť mladé zelené časti po okrajoch listov, na hľuzách či na výhonkoch. Ide o vegetatívne rozmnožovanie, pri ktorom sa o mladé časti staráme počas zakoreňovania vo vode, v inom vlhkom prostredí (perlit) alebo priamo v substráte. Na rozmnožovanie izbových kvetov zo semienok (generatívne) nemá každý pestovateľ dostatok času, keďže ide o dlhodobý, no veľmi pôsobivý pohľad vo vývoji rastlín.

Náročná na čas a všímanie si potrieb rastlín je aj zálievka. Tá je rôzna pre každý typ rastlín, no okrem pravidelného zalievania odstátou vodou. Nezabúdame ani na kropenie listov, na ich čistenie navlhčenou handričkou pre lepší priebeh fotosyntézy. S jarným a letným obdobím začíname izbové kvety prenášať od okna k oknu pre inú svetelnosť a teplotu.

Pozor, aby z južnej strany na parapete netrpeli izbové rastliny do tieňa a odlišnú intenzitu vyžadujú svetlomilné či slnkomilné druhy. Tie, ktoré možno dávať na balkón a terasu, chránime pred výkyvmi teplôt, a preto je na premiestňovanie vhodný termín začiatkom, resp. až od polovice mája.       

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená