fbpx

4 chyby, ktoré ľudia robia pri plánovaní elektrických zásuviek a vypínačov

Plánujete rekonštrukciu alebo práve staviate svoj budúci domov? Dobre si premyslite, kde umiestniť elektrické vypínače a zásuvky. Toto sú 4 omyly, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri plánovaní našej elektroinštalácie.

Elektroinštaláciu často vnímame ako čisto funkčnú záležitosť. A pritom najviac rozhoduje o pocite pohodlia nášho domova. Nikomu sa predsa nechce prechádzať na druhý koniec miestnosti len preto, že potrebuje zhasnúť, alebo prekračovať predlžovačku, lebo na jednu zásuvku pri plánovaní zabudol. 

1. Elektrické vypínače a zásuvky zvládnem vymeniť aj sám

Veď to nie je žiadna veda a bude mi asistovať sused, ktorý rekonštruoval pred piatimi rokmi. S vidinou ušetrených peňazí sa púšťame do svojpomocných prác, lebo sme si našli pár článkov na internete. Ak práve nie ste vyštudovaní elektrikári, určite si vezmite na pomoc odborníka – prvoradá je bezpečnosť. Zle vyriešené zapojenie elektrických vypínačov a iných tlačidiel sa nemusí prejaviť hneď a môže mať život ohrozujúce dôsledky. Okrem toho, iba profesionál vás vie po skončení prác vybaviť revíznou správou, ktorú od vás môžu pýtať poisťovne pri uzatváraní poistenia.

2. Menej je viac

Toto pravidlo platí v mnohých oblastiach, ale pri elektroinštalácii takmer nikdy. Každý chce pri plánovaní niečo ušetriť, avšak treba myslieť aj na to, že i vaša rodina a množstvo elektrospotrebičov sa pravdepodobne bude časom zvyšovať. Zrazu je potrebné zásuvku navyše na počítač, extra monitor či nový kávovar alebo vysávač nedočiahne až tam, kde ste si to predstavovali. Alebo si predstavte situáciu: Vy už pomaličky driemete v posteli, najbližší elektrický vypínač sa však nachádza až pri dverách. A svetlo stále svieti. 

3. “Nejako to už potom domyslíme”

Ak rekonštrukciu alebo stavbu riešite z väčšej časti svojpomocne, starostlivo plánujte. Profesionálny elektrikár vás navedie na to, v akej výške či s akými normami treba pri návrhu vašich elektrických vypínačov a zásuviek počítať. Nevie však, že zvyknete na gauči vysedávať so zapojeným laptopom, ste audiofil s množstvom reproduktorov, zberač umenia, ktoré chcete správne nasvietiť alebo nadšený pekár, čo necháva miesiť cesto v kuchynskom robotovi, kým mixuje orechy a popritom varí kávu. Vyhnite sa predlžovačkám už vopred a dobre si premyslite, ako bude každá miestnosť slúžiť naplno

4. Krytky majú byť biele

Elektrické vypínače, zásuvky a ostatné tlačidlá sa nachádzajú v každej izbe. Ak si dávate tú námahu zladiť gauč so závesmi a kobercom, prečo si neposvietiť aj na dizajn vašej elektroinštalácie? Môžete si vybrať z rôznych dizajnov podľa svojho štýlu. Miestnosť bude zladená naozaj do posledného detailu.