fbpx

Trendy v tapetách do domácnosti

Omrzeli vás strohé biele steny v niektorej z miestností? Chcete, aby viac vynikol preferovaný interiérový štýl, ale inak ako pri ďalších doplnkoch a dekoráciách na nábytku? Jednou z možností je použiť tapety. Ich význam spočíva viac než len v dekoratívnom vyznení. Sú praktické pri funkčnom oddeľovaní miestností a ako protihluková bariéra. Tapety sú nadčasovým kúskom, ale značne napredujú v použití funkčných materiálov a spôsobe, ako ich nalepiť.

Nespočetný výber módnych motívov

Tapety sú ako aj iné doplnky v domácnosti odrazom aktuálnych trendov. Podľa štýlu si viete ľahko vybrať tapetu s prírodným motívom (prím hrajú napr. veľké potlače rastlín a exotického prostredia), abstraktné, ale aj prísne definované geometrické tvary, imitácie prírodných materiálov (kameň, tehla, drevo), tapety s matným alebo výrazným lesklým, kovovým vzhľadom.

Posledné spomínané sa v miestnosti podieľajú na hre so svetlom – lesklé, kovové ho dobre odrážajú, miestnosť presvetľujú. Takisto za veľmi obľúbené možno považovať 3D tapety na stenu. Priestoru akoby ponúkali nový rozmer – prehlbujú ho, alebo sa dostávajú „von zo stien“. Je to len vizuálny dojem, no dosť podstatný, aby ste jednu z dlhších stien ešte viac nepredĺžili a širšiu zbytočne nerozširovali.

Pozor, na stene je teda 3D tapeta už dosť výrazným prvkom, preto opatrne s kombináciou obrazov, nástenného nábytku a vplyvu svietidiel. Motívy 3D na tapetách vynikajú napr. v minimalisticky zariadených miestnostiach a rovnako vkusne prežiaria škandinávsky interiér.

Prečo uprednostniť vliesové tapety na stenách?

Pri tapetách máte taktiež na výber z finančne viac a menej prijateľnejších kúskov. Stále dostupné sú klasické papierové tapety. Vyznačujú sa však kratšou životnosťou, keďže nie sú odolné voči mechanickému poškodeniu. Pri nanášaní lepidla na tapetu môžu ním presiaknuť a poškodiť sa. Zlatou strednou cestou sú vinylové, no kvalitatívne najlepšie hodnotené zostávajú vliesové tapety.

Ako nalepiť vliesovú tapetu? Vliesové tapety na stenu sa používajú v interiéroch aj na tepelnú a zvukovú izoláciu. Majú vysokú odolnosť voči poškodeniu, dlhodobo si udržiavajú stálosť farby a sú jednoduché na aplikáciu. Rozdiel oproti iným typom je aj v tom, ako jednoducho tapetovať vliesovú tapetu na stenu. Vliesové tapety sa nanášajú za sucha, lepidlo sa rovnomerne nanáša tapetárskym valčekom alebo štetkou priamo na stenu. Pás tapety lepíme mäkšou kefkou a všetko prebytočné lepidlo odstránime mierne navlhčenou špongiou. Opatrne nanášajte vliesovú tapetu s prestrihom – ďalší pás si starostlivo skontrolujte, aby vzory nadväzovali. Pri vliesových sa nemusíte obávať, ako odstrániť tapetu zo steny – zlupuje sa pomaly, bez poškodenia omietky či zostatkových častí tapety stene.