fbpx

Slnko, relax a horúco. Ako predísť skolabovaniu z tepla?

Aj také krásne dovolenkové obdobie, akým je leto, prináša rôzne tienisté stránky. Teraz nemáme na mysli premenlivosť počasia, ale skôr typické ochorenia z tepla. V krajných prípadoch – keď nerešpektujeme výstrahy a obmedzenia počas extrémneho tepla (35 °C a viac), hrozí deťom a aj dospelým tepelný úpal a niekedy až kolaps. Ako vzniká, aká je prvá pomoc a ako mu najúčinnejšie predchádzať? To aj ďalšie užitočné rady nájdete v nasledujúcom texte.

Pri pobyte na priamom slnku bez akéhokoľvek účinného ochladzovania a striedavého oddychu v tieni sú vyššej záťaži vystavené naše prirodzené termoregulačné mechanizmy. Pozor treba zvýšiť pri bábätkách a senioroch. Ich telo nedokáže tak plynule spracovávať príjem a výdaj tepla do prostredia. To sa však môže stať aj zdravému dospelému človeku.

Termoregulačná sústava sa vplyvom extrémneho tepla spomaľuje, až úplne zlyháva. Telo sa prehrieva a organizmus začína sústreďovať krv z dôležitých životných orgánov pod kožu. Neodvádzané teplo sa len nahromaďuje, „vyžarovanie“ do okolia nepodporuje tepelná regulácia, a tak reaguje poslednou možnosťou – vyparovaním, potením. To však so sebou odvádza nielen vodu, ale aj dôležité soli. Ak nezabezpečíte okamžite ich príjem, výsledkom je dehydratácia a tepelný úpal.

Okamžite podajte pacientovi prvú pomoc! Inak dôjde ku kolapsu

Pacient so začiatku môže vykazovať len bežné príznaky spojené s únavou a vyčerpaním. Za krátko sa však pridružia ďalšie akoby „chrípkové“ a horúčkovité symptómy. Pacient pociťuje nevoľnosť, pocit na zvracanie, bolesti hlavy, svalov a nadmernú podráždenosť. Jeho telesná teplota sa môže priblížiť k hranici 41- 42 °C. Zrýchli sa aj intenzita búšenia srdca, nastanú problémy s krvným tlakom, poruchy vedomia až halucinácie.

Prvá pomoc pri pocite na odpadnutie pozostáva z uloženia pacienta do chladného, tienistého miesta. Držte ho pri vedomí, komunikujte s ním. Okamžite začnite s ochladzovaním krku, šije, čela, slabín, podpazušia a v miestach žíl a tepien. Vhodná je vlažná voda, respektíve kocky ľadu vo vreckovke alebo v uteráku. Vodu podávajte len po dúškoch. Ak sa stav pacienta nezlepší do 20-30 minút, vyhľadajte lekársku pomoc.  

2 komentáre
  1. Ja mám stým tiež taký problém mám pocit že mám úpal neustále sa cítim ako vicerpany unavený a bolesty hlavy.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená