fbpx

Prečo siahnuť po hydroizolácii plochej strechy či spodnej stavby?

Hydroizolácie sa pri budovách využívajú z viacerých dôvodov. Mnohí ale vedia len o tom, že súvisia s ochranou pred vodou či vlhkosťou. Dôležitá je aj teplotná stránka.

Tento druh izolácie môžete využiť pri strechách, ale aj stavebných doskách. Ide pri stavbe alebo jej údržbe o dôležitý krok, ktorý budete v pozitívnom slova zmysle pociťovať v blízkej aj vzdialenej budúcnosti.

Zdroj obrázku: ImageSine / Stock.adobe.com

Hydroizoláciu spodnej stavby riešte hneď na začiatku

Veľmi využívanou je hydroizolácia spodnej stavby, resp. základovej dosky. Po tomto kroku sa siaha napríklad aj z dôvodu dosiahnutia čo najnižších energetických nárokov. A prečo tak konať hneď pri stavbe domu? V budúcnosti bude totiž stavebná doska takmer nedostupná a jej nedostatky už neupravíte. Vo väčšine prípadov sa pri hydroizolácii tejto časti stavby myslí na ochranu proti zemnej vlhkosti a vode. Ak sa jedná o stekajúcu vodu, získate ochranu proti zrážkovej vode. Tá pri stekaní po konštrukcií vie narobiť poriadne problémy aj v podloží. Zemná vlhkosť naopak bude skôr nebezpečná pre murované časti objektu, to platí aj o vodnej pare. Nebezpečná vie byť aj tlaková voda, ktorá namáha objekty najmä pri jeho založení do menej priepustnej zeminy alebo svahu.

Hydroizoláciou plochej strechy v lete domov príjemne schladíte

Hydroizolácie v tejto časti stavby chránia objekt pred prienikom vody. Pri plochých strechách ňou vytvoríme jej hermeticky uzavretú vrstvu. Hydroizolácia plochej strechy môže byť vykonaná za pomoci viacerých druhov materiálu. Spomenúť môžeme EPD membránu, asfaltové nátery, FPO a TPO fólie, asfaltové pásy, PVC fólie alebo PIB fólie. Hydroizoláciou ale dosiahnete aj elimináciu prehrievania strechy v letných mesiacoch. Svoj dom tak ochránite pred vysokou teplotou, čo vám ušetrí náklady napríklad pri využívaní klimatizácie. Navyše ju môžete opraviť aj postupom času, keď hydroizoláciu nanesiete na deravé miesta tej pôvodnej. Svoje opodstatnenie má aj v zimnom období, kedy sú strechy skúšané nánosmi snehu.

Zdroj obrázku: ImageSine / Stock.adobe.com