fbpx

Tradičné letné športy na Slovensku

Letné dni nás ako magnet priťahujú stráviť čo najviac času vonku na čerstvom vzduchu. Odporúčame každú voľnú chvíľu využiť aktívne, pri obľúbenom športe a na bezpečných priestranstvách. V tomto článku vám priblížime najobľúbenejšie letné športy u nás a rovnako aj dostupnosť a úžasné vymoženosti k nim.

Slovensko je skutočne rozmanité – sú tu úžasné hory, krásne tiché lokality v okolí vodných plôch či rôzne chodníčky, na ktorých je radosť športovať. Tí aktívnejší u nás už po niekoľko sezón obľubujú výhody nordic walking či organizovaných cvičení jogy v prírode. Okrem toho stále milujeme cyklistiku (aj horskú), klasický bez či chôdzu.

Odporúčame vyskúšať si pôžitok a adrenalín z horolezectva (alebo aspoň  v lone prírody na lezeckej stene). To sú všetko činnosti zamerané na zapájanie a precvičovanie celého pohybového aparátu a zlepšovanie kardiovaskulárneho systému.

Náš tip – využite outdoorové aktivity na komplexné zapojenie celého tela a rovnako aj na príjemný detox mysle. Slováci viac inklinujú k tradičným loptovým hrám, no medzi rôznymi ročníkmi sa nájde dosť fanúšikov kolieskových korčúl, golfu či tenisu. Je to naozaj silná dávka „do tela“.

Využite leto na maximum – odporúčame vyskúšať najlepšie vodné športy

Tradične populárna športová aktivita na Slovensku je plavba (pádlovanie) alebo plachtenie. Vhodnými lokalitami sú vodné priehrady, ako napríklad Palcmanská Maša či Liptovská Mara. O niečo modernejšiu verziu vodných športov si vyskúšate pri jazde na motorových člnoch, alebo pri raftingu.

Rafting poznáme ako splavovanie rozbúrených kaskádových riek. Používa sa na to špeciálne upravený gumový čln. Je to bežnou výletnou aktivitou po našich hustých riečnych pasážach (Hron, Ipeľ, Orava, Dunajec, Malý Dunaj).

Pozor! Pred tým, ako sa na niektoré z týchto riek vyberiete, informujte sa, či je možný splav práve v tomto období. Závisí to najmä od aktuálne dosiahnutej výšky vodnej hladiny, alebo či práve v týchto lokalitách neprebieha topenie ľadu.

Už aj u nás sú vytvorené vhodné podmienky na windsurfing (Senecké jazerá, ale aj Orava, Domaša, Ružín, Zemplínska Šírava) a rovnako si viete užiť aj vodné lyže. Je jedno, či sa rozhodnete pre klasické „ťahanie“ za motorovým člnom alebo za vlekom (najmä pre začiatočníkov). Vodné lyžovanie je dostupné pri Senci, ale aj na blízkych vodných lokalitách pri Košiciach (Bukovec, Čaňa).