Selén hrá v ľudskom tele nezastupiteľnú úlohu. Aj napriek tomu nie je v našich domácich lekárničkách tak častý v porovnaní s inými minerálmi a vitamínmi. Ide pritom o neuveriteľne dôležitý minerál, bez ktorého trpí imunitný systém, srdce či kĺby. Okrem toho priaznivo ovplyvňuje tvorbu spermií a štítnu žľazu.
Účinky selénu
Selén má výborné antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia proti voľným radikálom z prostredia. Práve vďaka tomu je jeho užívanie spájané so znižovaním rizika vzniku rakoviny. Okrem toho selén pozitívne vplýva na správne fungovanie imunitného systému, štítnej žľazy a prispieva k správnej funkcii srdca. Okrem toho sa selén odporúča na zlepšenie stavu vlasov a nechtov. V tehotenstve sa selén odporúča užívať najmä preto, že je nevyhnutný pre správny rast a vývoj plodu.
Výskyt selénu v potravinách
Stopy selénu môžeme nájsť v pôde, vode a niektorých potravinách. Bohaté potraviny na selén sú ryby, morské plody, strukoviny, pečeň (vnútornosti), para orechy, avokádo, syry a mliečne výrobky.
Užívanie 2-3 Para orechov denne by malo zabezpečiť dostatočný denný príjem selénu, samozrejme v kombinácii s vyváženou stravou.
Pozor pri užívaní selénu!
Odporúčané denné dávkovanie je 50 – 200 mikrogramov za deň. Veľmi dobre spolupracuje s vitamínom E, a to najmä pri prevencii rakoviny, najmä rakoviny prostaty u mužov. Dlhodobé užívanie nadmerných dávok selénu (viac ako 1000 mikrogramov denne) môže byť pre naše telo toxické. Predávkovanie sa prejavuje stratou vlasou, nevoľnosťou, únavou či podráždenosťou.
Zaujímavosť na záver ! Selén je podstatným minerálom aj v čase pandémie. Podľa štúdie boli hladiny selénu u pacientov s ochorením COVID-19 výrazne nižšie ako u zdravých jedincov. Selén je teda veľmi podstatný pri správnom fungovaní imunitného systému.