fbpx

Raňajky ako základ produktívneho dňa

Jedz raňajky ako kráľ, obedy ako roľník a večere ako žobrák. Túto frázu mnohým z nás rodičia vtĺkali do hlavy už od detstva. Nie nadarmo sa o raňajkách hovorí ako o najdôležitejšom jedle počas dňa. Raňajky sú prvým jedlom hneď po zobudení. Práve preto by sme si mali na nich dať záležať, aby zahŕňali potrebné vitamíny, ktoré naše telo potrebuje.

Je však veľké množstvo ľudí, pre ktorých raňajky nie sú tak podstatné, prípadne ich úplne vynechávajú. Potom je tu druhá skupina tých, ktorí sa ráno budia len kvôli nim :D. Raňajky sú považované za nevyhnutné. Pokiaľ má ráno vaše telo problém prijímať potravu, je dôležité začať pomaly, aby ste si raňajky nezhnusili hneď na prvý krát.

Začať pohárom vody

Keďže naše telo je po zobudení dehydrované, mali by sme začať ráno tekutinami, aby sme metabolizmus naštartovali. Mnohí odborníci radia, aby ste po prebudení vypili pohár teplej vody.  Hovorí sa, že ak chcete mať krásnu pleť je dobré na ráno vypiť až pol litra vody, najlepšie však postupne, aby ste nezaťažovali obličky. Pre milovníkov kávy je nepredstaviteľné začať ráno bez nej. Je však pre telo lepšie začať deň bylinkový čajom.

Prečo nevynechávať raňajky?

Ako sme spomínali, pomocou raňajok pomôžete naštartovať vaše telo. Raňajky podporujú správnu funkciu imunitného systému a znižujú riziko rôznych chorôb, ako napríklad obezita či cukrovka. Okrem toho, dodajú vám potrebnú energiu a živiny na celý deň.

Na raňajky takmer všetko!

Na raňajkách je skvelé, že môžete jesť takmer všetko. Bielkoviny, sacharidy, cukry aj tuky. Môžete vytvárať vhodné kombinácie, ktoré budete obmieňať tak, aby to bolo pre vás vyhovujúce a taktiež pestré.

Nakrájané ovocie alebo smoothie

Ovocie poskytuje vlákninu, vitamíny, minerály a vodu. Zároveň obsahuje aj zdravé cukry, ktoré vám dodajú energiu a prebudia váš mozog, aby mohol po celý deň fungovať. Na raňajky je preto samostatné ovocie alebo jeho kombinácia s jogurtom, či smoothie, výborným riešením.

Náš tip: rozdeľte si smoothie na dve časti a do druhej pridajte lyžicu proteínu. Takýto drink určite oceníte ako prísun energie počas dňa či už ste v práci alebo doma.

Máte chuť na niečo slané?

Aby ste každý deň nemuseli jesť len ovocie, kľudne siahnite po celozrnnom chlebíku s avokádovou pomazánkou alebo vajíčkami. Pokiaľ vám kulinárska fantázia ráno nepracuje, siahnite po klasike z detstva v podobe chleba s maslom a šunkou či lososom. Na raňajky je viac menej všetko povolené. Skúste sa však vyhýbať veľmi ťažkým jedlám ako klobásky či slanina, ktoré vás síce zasýtia, ale určite si po nich budete chcieť ešte chvíľku poležať v posteli.

Ovsená kaša či jogurt pre uponáhľané rána

Ak si ráno radšej pospíte ako sa trápite s prípravou raňajok, siahnite po ovsených kašiach či ovčích jogurtoch, ktoré môžete dokombinovať so sušeným ovocím, vlašskými orechmi či mandľami. Ovsené vločky či granola sú tiež výborná voľba, pretože vám na ráno dodajú potrebné množstvo energie a sú veľmi nenáročné na prípravu. Vlastný Musli mix si môžete nakombinovať dopredu a ráno ich už len zaliať mliekom či jogurtom.

Náš tip: ak si predsa vyberiete spánok pred raňajkami, pribaľte si do práce aspoň proteínovú tyčinku, ktorá chutí ešte lepšie ako normálna a dodá vám energiu na celé dopoludnie.

Máme pre vás aj recepty na zdravé a rýchle raňajky, ktoré vám energiu zaručene dodajú na celý deň.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená