fbpx

Krok za krokom o učení hygienických návykov detí

Špinavé rúčky a zafúľaná tvár je u tých najmenších bežnou záležitosťou. Čľapotanie vo vode je im príjemné len ako forma zábavy a šantenia. Teda dokým nepríde na rad použitie vhodných kozmetických prípravkovmydiel. Tým ich už obmedzujeme v hre a užívaní si toho, čo majú najradšej. Rozhodujúcimi momentmi v učení detí o hygienických návykoch sú prvé úspechy na nočníku, používanie zubnej kefky a samostatné umývanie rúk a celej tváre.

Náš kamarát nočník

Presný návod, ako dieťa odučiť od plienok, vám nikto neposkytne. Môžete sa stretnúť len so zopár radami, ako odhaliť, že váš drobec je už schopný takejto zásadnej zmeny. S prvými pokusmi prichádzajú aj prvé „nehody“, preto sa vybavte veľkou trpezlivosťou a pozitívnou energiou.

Dieťa má taktiež záujem skúmať a kontrolovať zmeny na svojom tele. Ako rodičia si všímajte, ako sa správa v mokrej plienke, v ktorej sa mu ťažšie pohybuje, ale aj sedí. Ak už dieťa na to reaguje negatívne, teda rôznymi grimasami a plačom, je na čase zoznámiť ho s nočníkom.

Ideálne je, keď mu už zavadzia aj suchá plienka a dáva najavo, že potrebuje „na toaletu.“. Dieťa je na prvé tréningy pripravené približne od 2 až 2,5 rokov. V tomto období si už dieťa viac zapamätá a lepšie reaguje na vaše upozornenia. Drží stabilitu a tým si skôr sadne aj zíde z nočníka. Po prvých úspechoch ho oboznámte s nosením spodnej bielizne. Najväčší pokrok predstavuje samostatné nosenie si nočníka, teda keď si ho bez vašich pokynov jednoducho premiestni a použije.

Hygiena rúk a tváre

Na to, žiaľ, treba upozorňovať nielen tých najmenších, ale aj veľkých školákov a „samostatných“ puberťákov. Ako rodičia musíte vytrvať, aby dieťa poslúchlo a vykonalo všetky dôležité hygienické úkony bez ohľadu na to, či je unavené, hladné alebo sa mu jednoducho nechce.

Musíte im vštepovať, že ruky si umývame vždy pred jedlom, po príchode z prechádzky, po toalete a hlavne po každej kolektívnej hre. Efektivitu pri umývaní im však nemôže zhoršovať zlý prístup k umývadlu či k hygienickým pomôckam. Kontrolujte to priebežne a výber pomocných stolčekov prispôsobujte podľa veku, hmotnosti a výšky dieťa.

Čisté zúbky

Po nočníku a rúčkach tretie najťažšie? Ťažko povedať, závisí to od povahy dieťaťa a vašich rodinných návykov. Vo veku 3 rokov si už dieťa má samo umývať zúbky. Samozrejme, skontrolujte ich a poprípade im zúbky dočistite.

Hneď ich nevystrašte celou sadou zubných pomôcok, začnite s detskou zubnou kefkou a spoločným umývaním. Deti vás začnú napodobňovať a ani si neuvedomia, že by im to mohlo byť nepríjemné. V kúpeľni im vytvorte príjemnú zábavu, nech majú možnosť dovidieť na zrkadlo a porovnať už čisté a špinavé zúbky. Hneď zistia, čo im vyhovuje viac!

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk