fbpx

Potrebujete nové bežecké oblečenie a obuv? Poradíme vám, ako si správne vybrať!

Teplé jarné počasie určite ani vás neudrží na stoličkách. Podnecuje k väčšej fyzickej aktivite a hlavne k upevňovaniu športových návykov. Jednou z najobľúbenejších disciplín je rozhodne beh. Keďže podaný výkon závisí aj od miery komfortu počas športovania, na beh sa treba vhodne obliecť a obuť. Prinášame vám zopár skvelých rád!

Oblečenie

V zásade platí, že pri výbere oblečenia musíte trochu predvídať. Počasie je síce premenlivé, no pri behu sa vaša telesná teplota len navýši. Dobrou radou je obliecť sa tak, akoby vonku bolo o 5 až 10 °C viac. Pritom nezabúdajte na ochranu pred dažďom a vetrom. Teplotu tela dokážete pri behu efektívne korigovať vrstvením oblečenia.

Vrstvenie  

V jarnom období upriamte pozornosť na trojštvrťové bežecké nohavicerukávy. Pod tričkom majte tesne priliehavé, vzdušné tielko. Rovnako ďalšie vrstvy by vás mali hriať, aj keď vám po chrbte budú stekať kropaje potu.

Funkčnosť bežeckého oblečenia

Pri kontrole funkčnosti bežeckého oblečenia sa nebojte investovať do drahších modelov. Termo oblečenie by vás malo nielen chrániť pred vplyvmi zvonku, ale aj podporovať k lepším výkonom. Dnes je to možné vďaka kompresným funkčným vlastnostiam, ktoré pri behu zlepšujú krvný obeh.

Tak sa do jednotlivých svalov dostáva viac kyslíka a športovec zvládne náročnejší beh pri menšej námahe. Kompresné bežecké materiály majú telo obopínať, ale nie škrtiť. Taktiež sa zamerajte na kvalitu lemov a spôsob, akým sú spracované švy. Mali by byť ploché a na dotyk jemné. Ak je materiál obohatený o antibakteriálne zložky, vaše telo sa lepšie po behu regeneruje a predídete aj nástrahám kožných alergií.

Bežecká obuv

Bežci si obuv vyberajú predovšetkým podľa terénu, v ktorom sa rozhodnú intenzívne športovať. Pozor! Vždy striedajte intenzívny beh s rýchlou chôdzou. Odrazí sa to nielen na kvalite vašich kĺbov, ale aj na funkčnosti obuvi. Aj tá najkvalitnejšia bežecká obuv má svoje limity.

Ako na dračku idú trailové bežecké topánky s odolnejším povrchom a vyššou váhou. Aj keď behávate na mestských cestách, potrebujete obuv, ktorá disponuje lepším tlmením nárazov.

Pri behu však môžete naraziť na rôzne prekážky, no zastať by ste nemali – na to prihliadajú predajcovia bežeckého príslušenstva, a preto ako TOP variant považujú salomon bežeckú obuv so širokým záberom. Je vhodná nielen na spevnené, ale aj rôzne iné povrchy, ktoré majú od upraveného mestského typu naozaj ďaleko.

Pozor – pri bežeckej obuvi zabúdame prihliadať aj na svoju telesnú hmotnosť. Áno, športovci s vyššou váhou potrebujú tenisky, ktoré inak pôsobia na ich chodidlo a členky. Takáto obuv má zväčša označenie „control“

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk