fbpx

Zdravý vývin dieťaťa? Odrážadlo vonku, spoločenské hry doma

Každý rodič chce, aby jeho dieťa zdravo rástlo a rozvíjalo sa. A keďže pre deti viac ako pre kohokoľvek iného platí, že škola hrou, treba takým spôsobom pristupovať aj k jeho rozvoju. Psychickému aj fyzickému.

Ak je ešte malé na bicykel, kúpte mu odrážadlo

Poďme najskôr k fyzickému vývinu. Rovnako ako pre dospelého človeka aj pre malé deti je dôležitý pohyb vonku. Samozrejme, najskôr musia prísť do veku, keď budú samé schopné pohybu. A čo potom?

V súčasnosti je populárne „šupnúť“ ich do elektrických autíčok, v ktorých sa môžu voziť prakticky bez námahy. Pre zdravý rozvoj vášho dieťaťa je však vhodnejšia alternatíva bicykel. A čo ak naň ešte nemá vek?

Skvelou prípravou práve na bicykel sú kvalitné odrážadlá. Odrážadlo rozvíja pohybové schopnosti dieťaťa bez toho, aby dochádzalo k zaťažovaniu jeho kĺbov, či chrbtice. Zároveň vedie deti k samostatnosti, keďže sa ľahko naučia na ňom jazdiť a tým pádom aj samé (pod dozorom) objavovať svoje okolie. Na odrážadle sa v podstate inak ako bez pomoci ani jazdiť nedá. A výhoda je to aj pre rodičov, prechádzky sú s odrážadlom rýchlejšie.

Autor: Yaoinlove / Shutterstock.com

Spoločenské hry sú vhodné pre deti v rôznom veku

A čo ten psychický vývoj? Napríklad logika, pamäť, či schopnosť sústrediť sa? Na to sú skvelé spoločenské hry. Pri nich sa dokážete zabaviť celá rodina. Samozrejme, treba prihliadať na vek dieťaťa.

Správny výber spoločenskej hry vzhľadom na vek dieťaťa je totižto základným kameňom úspechu. Podstatné totižto je, aby dieťa bolo schopné pochopiť pravidlá hry. Samozrejme, že deti v predškolskom veku si ich samé neprečítajú, to bude vaša úloha. Prečítať a zjednodušene vysvetliť. Neskôr pri starších deťoch budú pravidlá hry pre ne spôsobom, ako sa naučiť čítať s porozumením.

To znamená, že ideálny čas, kedy začať so spoločenskými hrami, sa môže mierne líšiť v závislosti od dieťaťa. Avšak najjednoduchšie spoločenské hry ako pexeso alebo domino sú vo všeobecnosti vhodné už od troch rokov.