fbpx

Aktívnym životným štýlom na ceste k hormónom šťastia

Ako sa cítite po každom tréningu? Odpoveďou tých, čo cvičia pravidelne, nie je únava ani záťaž, ale pocit radosti až eufórie. Nejde pritom o žiadny nútený úsmev, ale o prirodzené procesy produkcie hormónov šťastia. Práve tie dokazujú, že pohyb zlepšuje nielen fyzické, ale aj psychické zdravie.

Vylučovanie hormónov šťastia pri pohybe – ako to prebieha?

Športovať je zdravé v každom veku a po každej dlhodobejšej monotónnej záťaži pre naše svaly. Typickým príkladom je sedavé osemhodinové zamestnanie, po ktorom sa stiahneme relaxovať domov. Ešte predtým odporúčame cvičiť na čerstvom vzduchu. Tým dosiahneme, že naše telo a najmä mozog bude viac prekrvovaný.

Endorfíny ako hlavné hormóny šťastia

Vďaka prekrveniu efektívnejšie prebieha regenerácia nervových buniek, zlepšuje sa naša koncentrácia a bystrosť. Predchádzame únave, dokážeme prijať viac informácií za krátky čas. Počas každej zvýšenej fyzickej námahy sú produkované endorfíny, teda hormóny šťastia. Ich spoločným menovateľom sa stáva väzba na opioidné receptory.

Telo upokojujú, navodzujú v nás pokoj až umiernenie. Pre mnohých je po športe typický stav eufórie podobný výhre alebo stavu po milovaní. Endorfíny sú najlepším prostriedkom proti zlej nálade a úzkosti, menej vnímame bolesť a viac sa sústreďujeme na príjemné udalosti v našom okolí.

Naše telo si endorfíny produkuje pri akomkoľvek pohybe, no tým najprirodzenejším je pre nás chôdza. Pre ich správnu funkciu je nevyhnutné viac sa usmievať, jesť zdravé potraviny bohaté na vlákninu. Endorfíny sú skvelým zdrojom aj z tmavej čokolády.

Ďalšie dôležité hormóny šťastia

Ďalším hormónom šťastia je dopamín, ktorý sa spája s lepšou motiváciou, sústredením sa pri rôznych aktivitách a s pocitom šťastia po skvele odvedenej práci. Patrí mu prívlastok hormón odmeňovania. Jeho produkcia sa zvyšuje pri chôdzi a behu, po dobrom spánku a pri oslavách aj malých víťazstiev.

Akoukoľvek uvoľňujúcou, relaxačnou aktivitou podporujeme tvorbu serotonínu. Jeho efektívnymi zdrojmi sú potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Ideálne sú dlhšie prechádzky v prírodepobyt na slnku. Uvoľňuje telo, zlepšuje chuť do jedla a zvyšuje libido.

S libidom veľmi úzko súvisí aj hormón lásky, oxytocín. Jeho účinky sa však nespájajú len s obdobím tehotenstva a pri pôrode, ale aj počas milostných zážitkov a pre bežnú vzájomnú  dôveru medzi  partnermi. Najlepším liekom na prebudenie oxytocínu sú sociálne kontakty a medziľudská komunikácia.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená