fbpx

7 raňajkových potravín pre produktívny deň

„Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa.“ Dostať tak euro vždy, keď počujeme túto frázu… Napriek tomu, čo všetko sme počuli, raňajky nie sú nutnosťou pre každého. V skutočnosti môže byť vynechanie raňajok oveľa lepšie ako konzumácia nezdravých jedál vo dverách či za volantom. Výživné a vyvážené raňajky vám však môžu dodať energiu a zabrániť vám, aby ste skonzumovali omnoho viac jedla ako je potrebné v priebehu dňa.  

V článku si spomenieme si najlepšie potraviny pre produktívny deň.

1. Vajcia

Vajcia sú nepopierateľne zdravé a chutné. Štúdie preukázali, že konzumácia vajec pri raňajkách zvyšuje pocit sýtosti, znižuje príjem kalórií pri nasledujúcom jedle a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru a inzulínu v krvi.Aj keď vajcia majú vysoký obsah cholesterolu, nezvyšujú hladinu cholesterolu u väčšiny ľudí. Konzumácia celých vajec môže v skutočnosti znížiť riziko srdcových chorôb úpravou tvaru „zlého“ LDL cholesterolu, zvýšením „dobrého“ HDL cholesterolu a zlepšením citlivosti na inzulín. Tri veľké vajcia navyše poskytujú asi 20 gramov vysoko kvalitných bielkovín.

2.  Káva

Káva je úžasný nápoj, ktorý vám pomôže začať deň. Má vysoký obsah kofeínu, o ktorom sa preukázalo, že zlepšuje náladu, bdelosť a duševný výkon. Ukázalo sa tiež, že kofeín zvyšuje rýchlosť metabolizmu a spaľovanie tukov. V jednej štúdii pomohlo 100 mg kofeínu denne ľuďom spáliť ďalších 79–150 kalórií za 24 hodín.

3. Ovsené vločky

Ovsené vločky sú najlepšou voľbou raňajok pre milovníkov obilnín. Sú vyrobené z mletého ovsa, ktorý obsahuje jedinečné vlákno nazývané ovsený beta-glukán. Táto vláknina má veľa pôsobivých zdravotných výhod vrátane zníženého cholesterolu. Ovos je tiež bohatý na antioxidanty. Tieto antioxidanty môžu tiež prospievať zdraviu srdca a znižovať krvný tlak.

4. Chia semienka

Chia semienka sú mimoriadne výživné a sú široko- ďaleko jedným z najlepších zdrojov vlákniny. 28 gramov chia semienok obsahuje pôsobivých 11 gramov vlákniny na porciu. Navyše časťou vlákniny v semienkach chia je viskózna vláknina, ktorá absorbuje vodu, zvyšuje objem potravy pohybujúcej sa v tráviacom trakte a pomáha nám cítiť sa plný a spokojný. Chia semienka majú tiež vysoký obsah antioxidantov, ktoré chránia vaše bunky pred nestabilnými molekulami nazývanými voľné radikály.

5. Orechy

Orechy sú chutné, uspokojujúce a výživné. Sú skvelým doplnkom našich raňajok, pretože zasýtia a pomáhajú predchádzať priberaniu. Ďalej sa ukázalo, že orechy zlepšujú rizikové faktory srdcových chorôb, znižujú inzulínovú rezistenciu a znižujú zápal. Všetky druhy orechov majú tiež vysoký obsah horčíka, draslíka a mononenasýtených tukov zdravých pre srdce.

6. Zelený čaj

Zelený čaj je jedným z najzdravších nápojov na planéte. Obsahuje kofeín, ktorý zlepšuje bdelosť a náladu, spolu so zvyšovaním rýchlosti metabolizmu Zelený čaj môže byť obzvlášť užitočný pri cukrovke a je taktiež plný antioxidantov.

7. Proteínový kokteil

Ďalším skvelým spôsobom, ako začať deň, je proteínový kokteil alebo smoothie. Môže sa použiť niekoľko druhov proteínového prášku vrátane srvátkového, vaječného, sójového a hrachového proteínu. Proteín môže navyše pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, keď sa konzumuje ako súčasť jedla obsahujúceho sacharidy. Môže tiež zachovať svalovú hmotu počas chudnutia a starnutia.

Chcete aj vy zdravé raňajkové recepty? Prečítajte si nasledujúci článok.