fbpx

Ako vybrať správnu autosedačku pre dieťa?

Akú autosedačku vybrať je jednou z najdôležitejších otázok vodičov a zároveň rodičov malých detí. Pri výbere odporúčame navštíviť špecializované obchody, nekupovať autosedačku „z druhej ruky“ a dôkladne čítať štítok a návod používania na konkrétnom modeli. Detské autosedačky rozlišujeme do dvoch, ale aj rôznych kombinovaných kategórií na základe bezpečnostnej normy. Ako sa v sortimente detských autosedačiek nestratiť?

Aké sú rozdiely v dvoch základných bezpečnostných normách autosedačiek?

Tí, čo majú staršie deti, možno už ani len netušia, že dnes sú okrem detských autosedačiek R44/04 dostupné novšie modely s bezpečnostnou normou R129 (i-Size). Ľahko ich rozoznáte nielen vylepšeným dizajnom, ale aj umiestnením v protismere jazdy až do dovŕšenia 15 mesiacov. Pri starších modeloch dieťa nad 9 kg už nemusí byť otočené v protismere. To, akú autosedačku vyberiete, nech neovplyvňujú len výhodné ceny, ale bezpečnosť po každej strane.

Novšie-staršie autosedačky?! Ktoré sú lepšie?

Počas cestovania v aute, žiaľ, možno z rôznych dôvodov ohroziť dieťa – čím je menšie, tým sa nám ťažšie predvída jeho pohyb, hrozí vykĺznutie spod bezpečnostných pásov, zakliesnenie v sedadle, bočný náraz alebo náraz v smere jazdy. Preto novšie autosedačky vytláčajú sortiment so zaistením aj s bezpečnostným pásom. Pri výbere autosedačiek i-Size možno dieťa zaistiť len systémom isofix (pevný upevňovací bod so spodnými aj hornými pásmi na sedadlách, na ktoré pripevňujeme detskú sedačku).

Bezpečnostná norma je jedným z hlavných kritérií, ako vybrať autosedačku, no podľa konkrétnych typov ďalej rozlišuje modely podľa veku, resp. podľa výšky dieťaťa. I-Size autosedačky sú prelomové aj v tom, že dôležitejším kritériom je výška, nie váha dieťaťa.

Kategórie (starších) detských sedačiek podľa hmotnosti vyčleňujú 5 dôležitých typov:  

  • Kategória 0, 0+ (0- 10- 13 kg) od novorodenca do 1 roku –  ide o autosedačky-vajíčka, pripevnené bezpečnostným pásom v protismere jazdy. Dieťa nimi pohodlne prenášame (disponujú rukoväťou) a zároveň v aute drobca pohodlne chránia. Pri autosedačkách 0+ je možné umiestniť ich aj na sedadlo spolujazdca, ale len pri deaktivovanom airbagu. Sedadlo posúvame viac dozadu, lepšie na dieťa dovidíme.
  • Kategória 1 (9-18 kg) od 9 mesiacov približne do 4 rokov – tieto sedačky umožňujú dieťaťu bezpečne sedieť v smere jazdy, zväčša sú prispôsobivé výške (rastúce modely). Dbajte na to, aby sa k sedadlu dala pripevniť autosedačka isofixom, nielen bezpečnostným pásom. Povinnú výbavu týchto autosedačiek tvorí bezpečnostný pás (v rozkroku).
  • Kategória 1-2 (9 – 25 kg) od 1 – 6 rokov –  autosedačke nechýbajú vlastné bezpečnostné pásy, nastaviteľná opierka hlavy a chrbta a využitie aj na podsedák
  • Kategória 2-3 (15-36 kg)  – rastúce, zväčša s nastavením aj chrbtovej opierky, použitie bezpečnostných pásov auta
  • Kategória 3 (podsedák, 22-36 kg) od 5 do  12 rokov  – sú bez operadla v smere jazdy na zadných sedadlách. Prihliadame na výškové umiestnenie, aby boli vhodne pripútané bezpečnostným pásom.
Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená