fbpx

Čierne šaty – ako ich nosiť, aby vždy vyzerali dobre?

Takzvané malé čierne šaty sú kusom oblečenia, ktoré by malo byť v šatníku každej ženy. Nikdy nevyjde z módy, hodí sa ku všetkým druhom krásy a hodí sa pre väčšinu príležitostí – ako na každodenné, tak aj na slávnostné príležitostí. Ako ho nosiť, aby vždy vyzeralo bezchybne?

Čierne šaty – pre koho sú najlepšie?

Veľkou výhodou čiernych šiat je ich všestrannosť a univerzálnosť. Každá žena v nich vyzerá bezchybne – bez ohľadu na typ krásy, tón pleti, farbu vlasov, typ postavy, váhu alebo vek. Všetko záleží na vhodne zvoleným strihu šiat. Strih šiat by mal zdôrazniť prednosti postavy a skryť jej nedostatky. Dámy s postavou typu presýpacie hodiny a s postavou typu hruška vyzerajú najlepšie v šatách, ktoré zdôrazňujú ich pas, tzn. obálkové alebo rozšírené strihy. Na druhú stranu rovné alebo nadmerné rezy sa lepšie hodia pre dámy s postavou typu jablko.

Tmavé farby ocenia najmä ľudia s nadbytočnými kilogramami, ktorí chcú vyzerať štíhlejšie a menšie. Čierne šaty sú preto ideálnou voľbou pre dámy plus size. Pre ďalšie posilnenie zoštíhľujúceho efektu je vhodné kombinovať také šaty s predĺženým vrchným odevom (napr. bunda, sveter alebo kabát) a topánkami na vysokých podpätkoch.

Čierne šaty do práce

Malé čierne šaty sú skutočnou klasikou kancelárskej módy. Výberom tejto farby si môžeme byť istí, že budeme vyzerať úhľadne, elegantne a profesionálne. Pre prácu sú najvhodnejšie strihy s nie príliš veľkým výstrihom (napr. španielsky výstrih alebo výstrih v tvare V) a midi dĺžkou. Doplnením oficiálneho štýlu môžu byť napríklad pančuchové nohavice vo farbe tela alebo nepriehľadné lodičky s podpätkami a sako o dobrom strihu. U čiernych šiat môžeme zvoliť doplnky v rovnakej farbe, ale aj v odtieňoch ako je biela, sivá, béžová, tmavomodrá, tmavozelená alebo vínovočervená.

Neformálne čierne šaty

V závislosti na voľbe strihu a materiálu odevu môžu mať čierne šaty oveľa menej formálny charakter vhodný pre každodenné nosenie. Klasický rozšírený model alebo košeľové šaty alebo šaty maxiboho sú perfektné pre casual a mestské štylizácie, napríklad v kombinácii s voľným svetrom a trenčkotom, rovnako ako s topánkami alebo čižmami. Na druhú stranu, mikinové šaty alebo ležérne šaty oversize budú vyzerať skvele so športovou obuvou (napr. biele tenisky) a mikinou na zips alebo džínsovou bundou.

Najmódnejšie čierne šaty nájdete na: https://sk.selfieroom.com/saty .