fbpx

Kočíky pre deti a bábätká – ako vybrať ten správny?

Čo je pre bábätko krajším darom než pohodlie a spokojnosť pri spánku či bežnej každodennej starostlivosti? Dieťa potrebuje cítiť náruč a rodičovské pohladenie, no sú chvíle, keď jednoducho potrebujeme mať „voľné ruky“. Detské kočíky nám zjednodušujú premiestňovanie, uspávanie a sú bezpečnou zónou, keď si musíme „na okamih odbehnúť“. Ako však vybrať ten najlepší model spomedzi niekoľko stoviek?

Aj sortiment základnej výbavy pre bábätká podlieha rôznym trendom. Nemusíte nasledovať úplne všetky, vaši drobci si na to určite nepotrpia. Viac ako módu sledujte praktickosť, veľkosť, hmotnosť a skladnosť kočíka. Potreby dieťaťa sa budú meniť v závislosti od veku, a preto nie je vhodné vybrať taký, v ktorom mu bude po druhom mesiaci pritesno.

Trojkombinácia – kedy áno a kedy nie?

Podľa mnohých odborníkov, ktorí sa špecializujú na tento druh sortimentu, je práve trojkombinácia najideálnejšia. Ide o hlboký kočík (vaničku), športovú časť autosedačku (vajíčko). Máte tak všetko po ruke a v podstate vás neprekvapí žiadna náhla zmena v správaní (odmieta už ležať) bábätka, pri možnostiach prepravy … Alebo naopak, ak vám už kočík bude zaberať priveľa miesta, jednoduchšie sa predáva 3 v 1.

Pri trojkombinácii sa však akákoľvek výhoda môže zmeniť na nevýhodu. Hneď vysvetlíme. Kočík kupujeme pred narodením dieťaťa a vôbec nedokážeme odhadnúť, aké bude veľké a či naozaj všetky časti mu budú vyhovovať. Väčším bábätkám bývajú nepohodlné úzke vaničky, deťom narodeným v zime budete musieť vložiť do kočíka aj deku a fusak. Vanička by mala mať vnútornú dĺžku aspoň 75 cm.

Niektoré bábätká bývajú plačlivé, nechcú sa kočíkovať a tým pádom vám model 3 v 1 bude zbytočne zavadzať. Pri týchto modeloch si nemusíte všimnúť chybu, deformáciu alebo chýbajúcu časť – kupujete naraz viac a lomcujú s vami emócie.

Na čo neskôr zabúdame pri športovom kočíku?

Okolo prvého roku dieťatka už budete musieť hľadať inú alternatívu. Dieťa samostatne sedí, otáča sa, je zvedavé, a tak prirodzene odmieta ležať vo vaničke. „Presedláte“ na športový kočík, no nezabúdajte na základné požiadavky.  Dôležité je polohovanie, teda športový kočík bude potrebné vyskúšať v plnom sede aj v ľahu. Zvážte, aké rozmery kočíka budú pre vás ideálne vzhľadom na to, kde sa s ním budete najčastejšie pohybovať (dom, byt, výťah, nákupné centrá a pod.). Na bežný mestský terén sú najvhodnejšie kočíky s pogumovanými kolesami, dôležitý je úložný priestor v spodnej časti a originálna taška na potreby pre dieťa.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená