fbpx

Ako sa menili ceny vodičského preukazu (typu B) približne za posledných 10 rokov?

Vodičské oprávnenie je pre mladých ďalšou významnou etapou v živote. Je výrazom dospelosti, samostatnosti a plnej dôvery od tých najbližších. Žiaľ, ani vodičské preukazy dnes nezískame len za „smiešne drobné“. Ich ceny rastú každým rokom. Čo všetko sa za tým skrýva, podrobne vysvetlíme v nasledujúcom texte!

Starší šoféri už len s nostalgiou spomínajú, o čo jednoduchšie (aj vzhľadom na štúdium, aj nároky na prax) bolo získať vodičák a viesť vozidlo. Musíme si však zachovať objektívnosť a pripomenúť, že každým ďalším rokom sa zaznamenáva narastajúci počet nehôd, a to aj v súvislosti s preplnenou premávkou a neohľaduplnosťou na cestách.

Preto sú všetky sprísnené opatrenia na mieste a vodičom to snáď pomôže lepšie pochopiť situáciu. Úroveň vedenia a zvládanie rôznych situácií na ceste sa dotýka každého ľudského života. Či už priamo, alebo tento „obraz spoločnosti“ zanechá dôsledky na našich najbližších, rozhodne to nie je nič príjemné.

Významný medzník za posledné roky

Príjemné nie sú ani samotné ceny. Tie najvýraznejšie zmeny nastali približne na prelome roku 2007/2008. Došlo k novelizácii cestného zákona a okrem povinnosti absolvovať kurz prvej pomoci sa začalo diskutovať aj o povinných psychologických testoch. Tie sa na vodičské preukazy (typu B) nevzťahujú, ale kurz prvej pomoci a mnohé ďalšie zmeny prispeli k navýšeniu celkových nákladov pre uchádzačov.

Prvá pomoc bola dovtedy v rámci výcviku v každej autoškole. Uchádzači ho od roku 2008 povinne absolvujú cez Červený kríž (cca. 8-hodinová výcvik aktuálne za poplatok 45 až 60 eur). Okrem toho si naďalej musí uchádzač samostatne uhradiť poplatky v kolkoch a za vydanie preukazu. Cena sa vám takto navýši približne o ďalších 60 eur a viac.

Kvalitnejšie, ale aj drahé až neúnosné?!

Čo najviac zavážilo, že z 550 eur (tesne pred rokom 2008) sa dnes vyšplhali ceny vodičských na 700 až 890 eur? Výsledný sumy nemôžeme vyčítať ani samotným autoškolám. Vychádzajú len z úprav v legislatíve, ktorá im aktuálne nariaďuje sprevádzkovať len certifikované cvičisko, mať trenažér, v každom vozidle zabezpečiť GPS a čítačku kľúčových čipov. V menších okresných mestách sa napríklad ešte pred rokom 2017 dalo absolvovať kurz za cca. 500 eur, no o rok neskôr aj tam stúpli ceny o 150 až 200 eur.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená