fbpx

Toto sú najkrajšie pláže v Chorvátsku a na talianskej Sardínii

Medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov dlhodobo patria Taliansko a najmä Chorvátsko. Áno, veľkú zásluhu na tom má fakt, že k moru v týchto krajinách sa dá vcelku pohodlne dostať aj vlastným autom. Rozhodne však majú tieto dve krajiny čo ponúknuť aj mimo ich relatívnej blízkosti. Aké sú tie najkrajšie pláže v nich?

Zlatni rat a Punta Rata

Začnime najkrajšími plážami, ktoré môžete navštíviť počas dovolenky v Chorvátsku. A samozrejme, keď hovoríme o chorvátskych plážach, nesmieme opomenúť Zlatni rat alebo doslovne Zlatý roh. Nachádza sa na ostrove Brač a mnohí túto pláž radia medzi najkrajšie pláže sveta. Ide o jedinečný prírodný fenomén Jadranu, jej vzhľad totižto určuje smer vetra a vĺn. Výbežok tejto známej pláže je preto niekedy vľavo a niekedy vpravo. Je chránenou oblasťou a popýšiť sa môže Modrou vlajkou.

V Chorvátsku je však jedna pláž, ktorá je považovaná za ešte krajšiu. Je ňou Punta Rata a nájdete ju ak zamierite na známu Makarskú riviéru. Okrem Modrej vlajky získala aj mnohé prestížne svetové ocenenia. Svoju zásluhu na tom určite má nielen čistučké more, ale aj krásne výhľady na pohorie Biokovo a skalu Brela.

Autor: A. Emson / Shutterstock.com

Cala Goloritzé a Cala Luna

Presuňme sa teraz do Talianska. Aj keď sme v úvode spomínali cestovanie na dovolenku autom, teraz sa zameriame na časť Talianska, do ktorej sa skôr lieta. Tie najkrajšie talianske pláže totižto nájdete ak zamierite na dovolenku na Sardíniu. Vybrať z nádherných pláži, ktorými je tento ostrov, ktorému sa právom hovorí Karibik Stredomoria, doslova posiaty, je nesmierne ťažké, ale pokúsime sa o to.

Začneme plážou, ktorá sa volá Cala Goloritzé. Nachádza sa na úpätí rokliny a tvorí ju hrubší biely piesok a kamienky. Dokonalú scenériu umocňuje impozantný skalný oblúk nad morom. S prístupom na ňu je to trochu komplikovanejšie. Dostanete sa na ňu buď pešo (cesta trvá hodinu a pol), alebo loďou (ale pozor, motorové člny na ňu nemôžu ísť). Na druhej strane, vďaka svojej horšej dostupnosti si stále zachováva svoju nadpozemskú krásu.

Ako sme už povedali, konkurencia medzi plážami na Sardínii je obrovská. My ešte spomenieme pláž Cala Luna, ktorá je od Cala Goloritzé relatívne neďaleko. Ide o akýsi symbol východného pobrežia Sardínie. Nádherná zátoka posiata tichými priestrannými jaskyňami je priam ikonická. More čisté ako kryštál z nej zároveň robí jednu z najlepších pláží na šnorchlovanie.