fbpx

Základy a špecifiká zdravého pitného režimu v zime

Zima je krásna, ale pre ľudskú imunitu veľmi zraniteľná zároveň. V tomto období svoje telo fyzicky menej zaťažujeme, mnohí prestávajú športovať a „zahrievame“ sa príjmom energicky výdatných surovín. V zime zanedbávame aj zdravý pitný režim. Táto téma je viac medializovaná a dostáva sa do rôznych reklamných spotov intenzívnejšie v lete. Piť sa predsa musí aj teraz, tak si pripomeňme základy a zdôraznime špecifiká pitného režimu v chladnejšom období.

Pitný režim?

Dospelý človek má v priebehu dňa prijať 20 až 40 ml tekutín na 1 kg svojej telesnej hmotnosti. Najzdravším nápojom je čistá voda alebo mierne mineralizovaná, pričom obsah cenných látok by nemal prekročiť odporúčaný limit 150 – 400 mg/l. Stále platí, a to bez rozdielu na ročné obdobie, že do zdravého pitného režimu sa nezaraďuje mlieko, sladené nápoje, káva ani alkohol.

Všetko s mierou

Prijímať tekutiny máme priebežne počas celého dňa, vyhýbajte sa pitiu väčšieho objemu vody naraz. Nie je vhodné piť ani príliš studené, ani horúce nápoje. V rozdielnych mierach podporujú vyplavovanie škodlivín, ale rovnako aj odbúravanie prospešných látok. Hlavne v zime zvážte pitie horúceho čaju, vínka a iných chutných nápojov. Zvlášť, ak si ich popíjate vonku, kde teploty klesajú pod nulu.

Vodu pite vlažnú, okolo 15 °C. doprajte si ju po malých dúškoch tak, aby ste v priebehu 30 minút prijali aspoň 1,5 až 2 dcl. Prvú dávku by ste mali prijať ráno nalačno a poslednú večer aspoň hodinu pred spaním. Nie je zdravé piť počas jedla, ani tesne po.

Pitný režim v zime

V zime zvýšte pozornosť, pretože telo je pod vplyvom chladnejších vonkajších vplyvov, menej sa potíme, teda aj menej vody z tela strácame. Pocit smädu sa za takých okolností dostavuje neskôr a v menšej intenzite. Čo je najhoršie, v zime takto zabúdame pravidelne piť. Vodu naše telo potrebuje na bežné fungovanie, na priebeh základných metabolických procesov, inak slabne, znižuje sa naša fyzická kondícia, sme chorľavejší. Voda je jednoducho nad zlato, aj keď slnko nevykúka..!

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená