fbpx

Poštípanie komárom a jeho prejavy. Ako sa chrániť pred týmto nepríjemným hmyzom?

To, že komáre dobre znášajú teplo, nie je ničím novým. Ich najväčší výskyt zaznamenávame nielen počas letných mesiacov, ale už od apríla. Ak im počasie praje, poletúvajú až do septembra. Najväčším lákadlom pre ne je svetlo, príjemná vôňa, ale aj potraviny a primeraná teplota vzduchu. Nie každý komárí nálet na človeka končí štípancom, no rozhodne neobídu ani vás! Všetko o týchto nepríjemných bodnutiach sa dočítate v tomto článku.

Veľkou nevýhodou je, že každé uštipnutie od komára má vplyv na intenzívnejšie množenie baktérií a vírusov v mieste vpichu a aj pod kožou. Okrem toho je uštipnutie sprevádzané miernou bolesťoupostupným obmedzením v zrážanlivosti krvi. Dané miesto typicky sčervenie, vytvorí sa mierny výstup na koži sprevádzaný svrbením, niekedy až pálením. Po uštipnutí často dochádza k opuchom s rôznou veľkosťou. Všetko závisí aj od vašej imunity a od konkrétneho druhu komára.

U nás je najrozšírenejší druh komára písklavého. Zatiaľ nepredstavuje žiadne zvýšené riziko. Úplne iné nebezpečenstvo hrozí, ak je práve komár prenášačom rôznych infekčných ochorení (najčastejšie od domácich a chovných zvierat). Vtedy u vás dokáže podnietiť vážne ochorenie boreliózy alebo dirofilariózy. Tie neraz končia až smrťou.

O tom, ako nám komáre sajú krv, existuje veľa mýtov. Čo zostáva faktom je, že štípance spôsobujú samičky tohto hmyzu. Ľudská, ale aj živočíšna krv sa pre ne stáva zdrojom bielkovín a vitamínov na výživu zretia vajíčok.

Čo komárov na nás tak priťahuje?

Nemusíte byť ani (ľudsky) nepríjemným či mať sladkú krv, komárov priťahujú úplne iné faktory. Zvýšené riziko predstavujú pre tých, čo sa nadmerne potia, požívajú alkohol, alebo sa nachádzajú v nevyvetraných priestoroch.

Menej sa pred nimi dokážu uchrániť obézni, tehotné ženy, ľudia s krvnou skupinou  0 alebo A. Ak sa práve nachádzate v blízkosti vodných tokov či pod svetlom, komáre si určite „sadnú“ aj na vás.

Odporúčame najmä v lete používať elektrické, ale aj lepiace či  rôzne vonné odpudzovače. Na oknách majte sieťky proti hmyzu, no impregnáciu insekticídom pravidelne opakujte. Večer sa nezdržiavajte na priamo osvetlených miestach, nespite pri otvorenom okne, ani nepotláčajte účinky odpudzovačov zápachom z cigariet.

Na odkrytých častiach tela si nanášajte repelenty. Používajte (najmä vo večerných hodinách) viac vrstiev oblečenia, chráňte si jemnú pokožku tváre. Vhodné sú aj bežné pokrývky hlavy a oblečenie zviazané na uzol. Výhodou sú aj tesné, priliehavejšie outfity. Komár vám však vlezie aj pod tričko…        

Čo na štípance od komára?

  • V prvom rade neškrabať ( aj keď je to takmer nemožné )
  • Miesto si môžete potrieť kockou ľadu, prípadne gélom s aloe vera. Pomáha aj olej y levandule, makový olej či kokosový olej.

Náš tip na domáci repelent! Urobte si extrakt z nakrájaného citróna, klinčekov a vody. Primiešať môžete aj trocha alpy a pár kvapiek levanduľového alebo čajovníkového oleja.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená