fbpx

Paradajka ako nástroj efektivity? Čítate správne

Efektivita, výkonnosť, stres…sype sa to na nás z každej strany. Súčasná doba si vyžaduje stopercentné nasadenie, preto niet divu, že si mnohí z nás hľadajú cestičky, ako všetko zvládnuť včas. Situáciu nezlepšuje ani prokrastinácia, ktorá číha z každého rohu, a to najmä pri práci z domu. Existuje však nástroj, s ktorým sa odkladanie i stres nadobro stratia. Čo to je? Obyčajný kuchynský časovač.

Ako môže paradajka pomôcť k výkonnosti?

Koncom 80. rokov hľadal softwerový inžinier Francesco Cirillo počas štúdia na vysokej škole efektívny spôsob riadenia času. Využil na to kuchynský časovač v tvare paradajky (preto pomodoro), ktorý nastavoval na 25 minút, počas ktorých sa sústredil na prácu. Princíp tejto metódy spočíva v častých prestávkach, ktoré majú udržať duševnú sviežosť.

Technika Pomodoro teda spočíva v striedaní 25-minútových intervalov, ktoré si stopujete kuchynským časovačom, budíkom či telefónom. Po uplynutí 25 minút si odškrtnete splnenie úlohy a prichádza zhruba 5-minútový oddych, počas ktorého môžete robiť čo chcete. Po odpracovaní štyroch intervalov máte nárok na dlhší, zväčša 15 – 20 minútový oddych. Vyskúšajte to, budete prekvapení.

Ako na to?

  1. Vyberte si úlohu, na ktorej budete počas 25 minút pracovať.
  2. Nastavte si budík alebo kuchynský časovač na 25 minút.
  3. Pracujte na úlohe, kým časovač nezazvoní.
  4. Po zazvonení si úlohu odškrtnite, prípadne označte, kde ste skončili.
  5. Dajte si prestávku, jej dĺžka závisí od vás, no nemala by byť dlhšia ako 10 minút.
  6. Opakujte tento postup štyrikrát a potom si urobte dlhšiu prestávku, zhruba 15 – 30 minút.

Bez vášho vkladu to nepôjde

Zdá sa, že je Pomodoro technika mimoriadne jednoduchá, no je to len prvý dojem. Podobne ako žiadna diéta nefunguje bez disciplíny, ani technika Pomodoro neprinesie výsledky len nastavením časovača. Počas plynutia 25-minútového intervalu by ste sa nemali ničím rozptyľovať, vypnite sociálne siete a neodbiehajte od úlohy, ktorú chcete dokončiť. Výsledky sa potom dostavia veľmi rýchlo. Podľa niektorých zdrojov budete prvé zlepšenie pracovného procesu vidieť už 1 – 2 dni od začatia používania tejto techniky.

Menej stresu, viac motivácie

Dlhodobejšie využívanie paradajkovej techniky odbúrava stres i výčitky. Tým, že sa naučíte sústrediť, prestanete robiť chyby z rozptýlenia a zbavíte sa aj pocitu viny z odkladania úloh. Pokročilejší užívatelia či študenti si môžu túto techniku personalizovať podľa vlastných preferencií. Ako? Natiahnite 25-minútové okná na 45-minútové a ponechajte si 15-minútové prestávky. Pracujte s farbami, urobte si TO DO list graficky príjemnejším a do práce sa vám bude chcieť viac. Pozor však na to, aby sa samotná príprava nestala nástrojom prokrastinácie. Na internete tiež nájdete množstvo spôsobov, ako si riadenie času prispôsobiť podľa seba. Tak smelo do práce, naťahujte časovač.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená