fbpx

Význam testosterónu a jeho vplyv na ľudské telo.

Testosterón je kľúčovým mužským pohlavným hormónom pre pohlavný a reprodukčný vývoj mužov. Jeho produkciu a reguláciu riadi hypofýza a hypotalamus prostredníctvom správ zasielaných krvou do mužského orgánu. Keď muži prídu do puberty, produkcia testosterónu sa zvýši – čo spôsobí, že hlas sa zníži, dôjde k väčšiemu rastu vlasov a rozvoju libida. Testosterón však v puberte nespôsobuje iba fyzické a psychologické zmeny. Interaguje tiež s takmer každým systémom v tele a má na človeka veľký dopad po každej stránke.

Aké sú výhody zvýšenia hladiny testosterónu?

1. Zdravé srdce a krv

Zdravé srdce pumpuje krv do zvyšku tela a dodáva svalom a orgánom kyslík potrebný pre špičkový výkon. Testosterón pomáha tvorbe červených krviniek v kostnej dreni. Nízka hladina testosterónu súvisí s rôznymi kardiovaskulárnymi rizikami.

2. Menej tuku, viac svalov

Testosterón je zodpovedný za rast svalovej hmoty. U mužov s nízkym obsahom testosterónu štúdie ukazujú, že liečba môže znížiť tukovú hmotu a zvýšiť veľkosť a silu svalov. Niektorí muži hlásili zmenu čistej svalovej hmoty tela, ale žiadny nárast sily. Je pravdepodobné, že najväčšie výhody uvidíte, keď skombinujete liečbu testosterónom so silovým tréningom a cvičením.

3. Silnejšie kosti

Testosterón hrá obrovskú úlohu v minerálnej hustote kostí. Hustota kostí klesá so starnutím mužov a poklesom hladiny testosterónu. To zvyšuje riziko slabých kostí a osteoporózy. Silné kosti pomáhajú podporovať vaše svaly a vnútorné orgány, čo môže zvýšiť športový výkon.

4. Lepšia verbálna pamäť, priestorové schopnosti alebo matematické uvažovanie

Výskum ukazuje, že muži s vyšším pomerom celkového testosterónu majú znížený výskyt Alzheimerovej choroby. Existujú tiež dôkazy o silnej korelácii medzi testosterónom a kognitivnými schopnosťami myslenia, ako je verbálna pamäť a rýchlejšia rýchlosť spracovania. Liečba testosterónom u mužov vo veku 34 až 70 rokov preukázala zlepšenie priestorovej pamäte.

5. Lepšie libido

Hladiny testosterónu prirodzene stúpajú v reakcii na sexuálne vzrušenie a aktivitu. Muži s vyššou hladinou testosterónu majú zvyčajne väčšiu sexuálnu aktivitu. Starší muži potrebujú viac testosterónu na libido a erektilné funkcie. Je však dôležité poznamenať, že erektilná dysfunkcia je často spôsobená skôr inými stavmi alebo liekmi ako nízkou hladinou testosterónu.

6. Vylepšená nálada

Nižšia hladina testosterónu je spojená s horšou kvalitou života. Medzi príznaky nízkej hladiny testosterónu patria depresia, únava a podráždenosť. Avšak u mužov, ktorých telá v priebehu času sledovali normálny-prirodzený pokles testosterónu, sa nezistil nárast depresie.

Prirodzené spôsoby, ako zvýšiť hladinu testosterónu

Niektoré potraviny, vitamíny a bylinky môžu pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu. Ak máte obavy z nízkej hladiny testosterónu, určite sa poraďte so svojím lekárom. Ukázalo sa, že tieto alternatívne a prírodné spôsoby liečby nie sú účinnejšie ako tradičné liečby testosterónom. Niektoré môžu tiež interagovať s akýmikoľvek liekmi, ktoré užívate, a spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky.

BylinkyVitamíny a suplementypotraviny
Malajský ginsengvitamin DCesnak
Kotvičník zemnýdehydroepiandrosterone (DHEA)tuniak
ashwagandhaL-arginineVaječné žĺtky
Extrakt z borovicovej kôryzinokústrice
yohimbéTreščia pečeň
Serenoa plazivá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená