fbpx

Rastový hormón – prečo je taký dôležitý?

Hormón, ktorý stimuluje rast v podstate všetkých tkanív tela vrátane kostí. Rastový hormón je vyrábaný a vylučovaný bunkami prednej hypofýzy(v lebke) ktoré každý deň uvoľňujú medzi jedným a dvoma miligramami hormónu. Rastový hormón je životne dôležitý pre normálny fyzický rast detí, jeho hladiny postupne stúpajú v detstve a vrcholia v puberte.

Prečo je rastový hormón taký dôležitý?

Rastový hormón (RH) pomáha rastu kostí, svalov a ďalších tkanív. Vo svale stimuluje RH syntézu bielkovín a metabolizmus tukov. RH využíva mastné kyseliny zo skladu a hovorí telu, aby používalo mastné kyseliny ako energiu. Je zaujímavé, že RH obmedzuje ukladanie tukov a mobilizuje ich na energiu, ale súčasne sa tým zvyšuje aj hladina cukru v krvi. Týmto spôsobom RH „šetrí“ sacharidy pred rozkladom (keďže používa kyseliny ako primárne palivo) a zvyšuje sa celková hladina cukru v krvi. Z tohto dôvodu môže dlhodobá suplementácia RH predstavovať pre človeka hrozbu v podobe inzulínovej rezistencie.

Spánok a rastový hormón

Spánok je spojený s uvoľňovaním hormónov, ako je napríklad RH. To je možno dôvod, prečo nám spánok pomáha opravovať, recyklovať a zotavovať sa. Sekrécia RH v korelácií so spánkom je tiež spojená s nočným nárastom uvoľňovania mastných kyselín.

Cvičenie a rastový hormón

Sekrécia RH počas a po cvičení je úmerná intenzite. Čím tvrdšie a tvrdšie je cvičenie, tým viac sa uvoľňuje RH. Namiesto pomalých behov na dlhú vzdialenosť premýšľajte nad šprintmi. Doby odpočinku 60 sekúnd alebo menej môžu tiež pomôcť stimulovať uvoľňovanie GH.

Zhrnutie a odporúčania

Na zaistenie zdravej hladiny rastového hormónu:

  • Cvičte intenzívne, pri cvičení zapájajte čo najviac svalových skupín
  • Cvičte komplexne, s krátkymi dobami odpočinku (<60 sekúnd) a veľkou hmotnosťou (max. 10-12 opakovaní)
  • Zaistite dostatočnú konzumáciu sacharidov a bielkovín pred a po tréningu
  • Vyhnite sa / obmedzte konzumáciu alkoholu
  • Doprajte si každú noc 7-9 hodín spánku
  • Udržiavajte si zdravú telesnú konštitúciu