Pozná to asi každý – čím viac povinností a úloh, tým častejšie sa stáva, že na niečo zabudneme. Jedna chyba však dokáže demotivovať aj na niekoľko dní vopred. Ak nepomáhajú ani farebné lístočky alebo mobilné aplikácie, máme riešenie. Prečo sa nevyhnúť problémom a navyše podporiť kreativitu? Stačí vám zošit a pero.
V jednoduchosti je krása
Dizajnér Ryder Carroll v roku 2013 predstavil metódu, ktorá sa postupne rozšírila po celom svete a dnes sa považuje za jednu z najefektívnejších metód osobného plánovania vôbec. Získala si neuveriteľné množstvo priaznivcov z rôznych profesijných oblastí. Obľúbená je tiež medzi študentami. Jej výhoda spočíva v tom, že je veľmi jednoduchá a prispôsobivá. Bullet journal, skrátene BuJo, je zošit, v ktorom máte všetky agendy a osobné plány pokope. Napadlo vám ako prvé slovo chaos? Ste na omyle. Ryder Carroll myslel na všetko.
Obsah nesmie podliehať forme
Bullet journal je väčšinou ručne písaný, no existuje k nemu aj aplikácia. Pre minimalistov môže byť veľmi minimalistický s niekoľkými základnými nástrojmi. Umelecké duše si z neho môžu urobiť vlastnú galériu nápadov a motívov. Internet je plný zápisníkov, ktoré pripomínajú umelecké diela, neváhajte sa inšpirovať. Avšak pozor, bullet journal nie je o forme, zásadný je obsah a na to treba myslieť. Mohlo by sa totiž stať, že prílišné zdobenie by negovalo efektivitu, ku ktorej má prispieť.
Začnite zošitom…
Metóda Bullet Journal sa v poslednom čase natoľko rozšírila, že vznikla akási komunita ľudí, ktorá zdieľa nápady a vlastné spôsoby označovania poznámok na sociálnych sieťach. Keďže je BuJo veľmi prispôsobivý, každý zošit, ktorý sa vám zapáči je ten pravý. Vo všeobecnosti sa odporúča čistý zošit bez riadkov, no nevylučujú sa ani riadky či bodky, ktoré môžu byť často nápomocné. Okrem iného ponúka trh aj špeciálne vyrábané zošity určené priamo pre tých, ktorí svoj život organizujú podľa metódy BuJo.
Odrážkami k trvalej organizovanosti
BuJo metóda má niekoľko pravidiel, ktoré sa spočiatku môžu zdať zložité, no opak je pravdou. Trocha tréningu z vás urobí majstra v plánovaní a organizovaní. Základom je naučiť sa používať nástroje ako register, bleskový zápis, denný (týždenný/mesačný) prehľad, kolekcia či presúvanie poznámok medzi stranami. V celom systéme sa orientujete podľa rôznych typov odrážok, napríklad výkričník (nápad), fajka (splnená úloha), pomlčka (poznámka) a podobne. Pozor, nie sú povinné, ak sa vám namiesto výkričníka páči viac srdiečko, použite ho – bullet journal musí vyhovovať predovšetkým vám. Celý BuJo systém je vlastne akýsi zoznam kolekcií plný zoznamov úloh. Kolekcie delíte podľa témy, zoznamy podľa dôležitosti či obdobia. Ide vlastne o kategorizovanie tematických zoznamov. Prehľad udržiavajú najmä vami zvolené odrážky a register na konci zošita. Vďaka tomu dokážete v rámci jednej témy viazať stránky, ktoré sú oddelené viacerými stranami s odlišným obsahom. V registri potom na rôzne číslované strany odkážete a vďaka tomu sa v ňom môžete rýchlo orientovať.
Všetkým dôležitým náležitostiam sa Carroll venuje vo svojej knihe Metóda Bullet Journal, ktorá okrem postupu práce obsahuje aj mnoho doplnkov a pomôcok, ako aj odkaz na aplikáciu. Neváhajte a dajte tejto metóde šancu. Okrem organizácie a motivácie vďaka nej získate novú inšpiráciu a rozviniete kreativitu.