fbpx

8 reálnych spôsobov ako sa stať bohatým

Honba za peniazmi a kumuláciou materiálneho bohatstva je v ľudstve zakorenená odjakživa. Svetu vládnu finanční tréneri a kvantum kníh, e-bookov a videí o tom ako zarábať milióny – ideálne za mesiac. Pravdou však je, že stať sa reálne bohatým je cieľ dosiahnuteľný a určite nie len pre vyvolených. Tu sú reálne spôsoby ako na to:

1.     Zvýšte svoju ziskovú maržu

Zisková marža nie je striktne vyhradená pre podniky. Týka sa to aj vás. Cieľom je zvyšovanie a maximalizácia rozdielu medzi tým, čo zarábate a čo míňate. Ak chcete navyšovať hodnotu Vášho majetku je potrebné zvýšiť úspory aspoň na 10-15% z vášho čistého príjmu.  Techník ako minimalizovať náklady je niekoľko.

2.     Premeňte svoju vášeň na podnikanie.

Samotná vášeň  vám nezarobí váš prvý milión. Nájdite niečo, čo vás skutočne zaujíma, transformujte to do „predateľnej“ podoby a urobte z toho podnikanie. Najskôr identifikujte oblasť znalostí, ktorú chcú vedieť aj iní. Zvážte svoju profesiu, zručnosť alebo záľubu. Hľadajte jednu, ktorá spĺňa štyri kritériá:

 • vášeň (záleží vám na tom),
 • zručnosť (zvládnete to),
 • potreba trhu (ľudia za to zaplatia),
 • načasovanie (ľudia to teraz hľadajú).

3.     Investujte včas.

Tým myslím včera! Zbohatnutie môže byť vecou matematiky. Je dobre zdokumentované, že investovanie na trhoch s akciami po mnoho rokov, reinvestovanie vašich dividendprincíp zloženého úročenia z vás môžu urobiť milionára. Tu však vzniká otázka vedieť, koľko investovať, do akých druhov podielových fondov a na ako dlho.

4.     Buďte trpezliví

Bez ohľadu na cestu, ktorú si zvolíte, aby ste zbohatli, bude to chvíľu trvať. Investovanie na trhoch s akciami trvá roky, kým vaše peniaze porastú na základe zloženého úročenia. Zahájenie podnikania a jeho úspešná expanzia nenastane zo dňa na deň. Pokiaľ ide o matematiku zložených výnosov, najväčší finančný rast nastáva v neskorších rokoch. Ako sa hovorí: prvý milión je vždy ten najťažší.

5.     Investujte do nehnuteľností

Investície do nehnuteľností boli sú a budú cestou k bohatstvu. Je však oveľa jednoduchšie zo začiatku investovať do nehnuteľností v oblastiach s nižšími životnými nákladmi. Ak žijete v Bratislave alebo Nitre, možno budete chcieť investovať do developerského projektu alebo novovznikajúcich častí miest.

6.     Prispôsobte svoj životný štýl

Zbavte sa zažitej dogmy, že si všetci milionári žijú ako prasce v žite. Podľa štúdií mnoho ľudí, ktorí žijú v drahých domoch a jazdia na luxusných automobiloch, v skutočnosti nemajú veľa bohatstva. Na druhej strane mnoho ľudí, ktorí majú veľké bohatstvo, nežijú ani v luxusných štvrtiach. Tí, ktorí nazhromaždili najviac bohatstva sa sami považujú za skromných a vydajú sa tiež za konzervatívnych utrácajúcich. Opäť je však rozhodujúci rozdiel medzi príjmami a výdavkami.

7.     Staňte sa cieľavedomými v zarábaní peňazí

Ak chcete istú finančnú nezávislosť alebo majetok, nájdite si aj alternatívny spôsob zárobku – bokovku. Ak zarábate len toľko, aby ste zaplatili nájom, jedlo a energie, je nepravdepodobné, že zbohatnete. Na to, aby ste sa stali milionármi, nemusíte byť geniálni, ale musíte byť disciplinovaní, pracovití, kreatívni a trpezliví.

8.     Vyhnite sa sebapoškodzujúcemu mysleniu.

Budovanie bohatstva je rovnako o mindsete ako čokoľvek iné, takže je dôležité ubezpečiť sa, že eliminujete vzorce premýšľania, ktoré budú pôsobiť proti vám. Ak chcete v živote zbohatnúť tak:

 • Nemyslite si, že vám je niekto niečo dlžný
 • Nečakajte niečo za nič.
 • Neberte na seba zbytočne žiadny spotrebiteľský dlh. Ak nemáte peniaze na kúpu jednoducho si to nekupujte!
 • Nerozptyľujte sa. Ak je vaším cieľom zbohatnutie, vytrvajte aj cez prekážky.
 • Nevyhýbajte sa vzdelaniu. Naučte sa zručnosti, ktoré vám pomôžu vyniknúť vo vašich vybraných cieľoch.
 • Nebojte sa nájsť si aj vedľajší príjem.
 • Nezabudnite na ostatných. Zdá sa, že rozdávanie plodí reciprocitu. Po slovensky: „Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva“

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená