fbpx

Kerry Reichs: Dieťa šťasteny – recenzia

Sympatický príbeh mladej ženy Maeve, ktorá hľadá svoju cestu s roztomilou korelou menom Oliver.  Na svojom starom vraku Elsie sa Maeve vydáva na cestu do Californie, ale napokon skončí v meste zvanom Neznámo.

Maeve s dvomi vrkočmi skutočne nosí so sebou papagája, ktorý akoby nahrádzal „štandardnejších“ zvieracích spoločníkov, psov alebo mačky a týmto detailom dostáva príbeh dávku originality.

Ľahké čítanie, nenáročný príbeh, ktorý miestami srší vtipom a sympatické postavy, ktoré si zamilujete. Akoby to bolo v príbehu bez lásky? Aj tu napokon hlavná hrdinka nájde šťastie u muža, a tým sa príbeh končí. Našťastie, autorka nepoužíva milostnú zápletku ako hlavnú časť, ale občas sa nevyhne sentimentálnemu jazyku, keď hlavná hrdinka Maeve hovorí o svojich myšlienkach. Dieťa šťasteny je písaná v „ja“ rozprávaní.

Úryvok z knihy

„Budete do reštaurácie lákať zákazníkov. Za celodennú prácu dostanete na ruku päťdesiat babiek. Nezdanených. A burrito na obed a večeru.“
Vzala som kostým. Zdalo sa, že mi celkom sadne.

Po vajíčkovej diéte mi burrito pripadalo ako raj na zemi. Práca nie. V kostýme som sa potila ako somár a radšej som nepremýšľala o svojich potiacich sa predchodcoch. Namiesto toho som sa usmievala na okoloidúcich a tisla im do rúk letáky, ktoré nechceli.
O deviatej Rico zavrel hlavný vchod a podal mi tridsať dolárov a burrito. „Príďte aj zajtra. Je z vás dobrý somár.“

Do nenáročnosti a vtipu deja zasahuje pochmúrna životná kapitola Maeve, keď popisuje svoj boj s rakovinou. V knihe sledujeme jej osud, keď už má tento boj za sebou a snaží sa postaviť na vlastné nohy. Avšak má pochybnosti, že sa leukémia môže kedykoľvek vrátiť.
Kvôli tomu, ako ju liečba chemoterapiou poznačila v rannej dospelosti, ťažko hľadá svoj smer a v jej živote panuje chaos.

Maeve sa napokon dostane aj do Los Angeles, aby zapadla medzi smotánku.  Rýchlo zisťuje, že lepšie jej bolo v „Neznáme“ a je najvyšší čas nájsť si partnera a nebáť sa svojej choroby. 

Autorka Kerry Reichs

Autorka diela Kerry Reichs je vyštudovaná právnička, ktorá ale vždy inklinovala aj k umeniu. Na jej literárnom konte nenájdeme veľa kníh, ale Dieťa šťasteny je naozaj vydarené dielo. „Na to, aby ste mohli napísať niečo, čo si druhí budú chcieť prečítať, nemusíte byť James Joyce. Stačí rozprávať príbehy, s ktorými sa ľudia budú vedieť stotožniť,“ uviedla Kerry Reichs.

Myslím si, že autorka sa rozhodla správne, že sa venuje písaniu. Dieťa šťasteny je toho dôkazom. V slovenčine vyšiel tento príbeh pod edíciou Najlepšie svetové čítanie. V tomto vydaní nájdeme ešte ďalšie tri príbehy.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená