Máte (vážny) nákupný problém? Alebo ako mať v skrini iba to čo naozaj potrebujete.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým koľko oblečenia vám leží v skrini ? Nemyslím ráno, keď každá  konštatujeme, že nemáme čo na seba, ani keď vychádzame zo Zary a do vetra povieme že ten desiaty šál už naozaj nebol potrebný. Mám na mysli konkrétne počty. Tričiek, džínsiov, tenisiek, spodného prádla… Vyskúšajte to.

Študenti módnej fakukty na Amsterdamskej univerzite prišli s praktickým počítadlom – Closet Mass Index. Ak patríte k obľúbencom výpredajov, určite si vyčlente na tento počin viac ako hodinku. A na spracovanie vašich zistení pre istotu aj pár týždňov. Tu je návod, ako na to.

Ako začať?

Začnite tým že si pod seba vypíšete všetky kategórie oblečenia, ktoré Vám ležia v šatníku. Už spomínaná Zara ( alebo aký koľvek fast-fashion reťazec) , konkrétne ich postranný panel na internetovom obchode vám pomože. Pokračujte tak, že ku kažému riadku pridáte 4 stĺpce. Prvý bude patriť kúskom, ktoré vlastníte menej ako rok. Druhý tým, ktoré sú staršie ako jeden rok. Tretí vyhraďte pre počet kúskov z druhej ruky a štvrtý pre celkový počet z danej kategórie. Pod kategórie pridajte ešte dva riadky. Jeden na zaznamenanie množstva oblečenia, ktoré ledva nosíte ( rozumej menej ako dva krát ročne) a ten druhý na finálny súčet všetkých čisel vyššie. Začnite počítať a buďte uprímný. Pretože počítajú sa aj tie staré tričká na spanie, ktorých máte plný šatník.

Nie je to jednoduché

Nikto vám neuvedie presné číslo, ktoré vyhovuje norme, je dobré alebo na druhej strane katastrofálne. Každý z nás má nejakú prirodzene zakódovanú mierku, podľa ktorej odhadne čo je veľa, čo málo a čo zase ideálne. Sľubujeme ale, že nejaká emócia z vás zaiste výjde a začnete premýšlať. Premýšlať o tom kde nakupujete, ako často, akú má vaše oblečenie trvácnosť a hodnotu.

Občas sú v móde potrebné kompromisy

Možno si poviete že ste spokojná a nežijete ten maximálne konzumný život, ktorý Vám svieti v ruke na strankách Instagramu. Možno budete naopak negatívne prekvapená, zo svojej spotreby. Pretože či chceme alebo nie, móda je iba ďalším spotrebným tovarom v zozname. A práve preto aj druhým najšpinavším priemyslomn sveta. Je v poriadku ju milovať ale aj vedieť robiť kompromisy. Nenakupovať v návale zľavovej eufórie ale rozmýšlať aj prakticky.

Čo to prakticky znamená? Daný kúsok oblečenia…

  • sa nepodobá ničomu čo máte v skrini
  • vám sedí štýlom aj strihom
  • je vyrobený z materiálu, ktorý je príjemný, nie je maximálne umelý a kvalitný
  • viete v hlave zaradiť do viac ako 5 outfitov, ktoré už doma máte

Využite to čo máte

Skúšajte, kombinujte, hľadajte inšpiráciu vo vlastnom šatníku a povzdvihnite outfity doplnkami a topánkami. Nehľadajte stále nové a lepšie a trendovejšie oblečenie. Trendy odídu tak rýchlo ako prišli, čísla vo vašej skrini porastú, priamoúmerne s časom, ktorý pred ňou strávite. V tom najvážnejšom trendy prípade, vyskúšajte terapiu wishlist-om. Uložte si do telefónu, napíšte do diára konkrétny kúsok, ktorý naozaj tak nutne potrebujete. Vráťte sa k nemu o pár týždňov, mesiac, dva. Ak je túžba stále rovnaká, ivestujte doň a môžete ho pokojne nosiť ďalších pár rokov. Prestať zo dňa na deň nakupovať dokáže asiu iba málo z nás. Nakupovať rozumne by však mala byť alfa a omega každého. Menej, možno lokálne, kvalitne a hlavne s dlhodobým zámerom.

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená