fbpx

Klimatizácia ako zdraviu škodlivý komfort

Používanie klimatizácie je jedným z mnohých riešení, ako ochladzovať svoje telo počas letných horúčav. Klimatizačné zariadenia sa vyrábajú vždy za účelom komfortne zabraňovať prehratiu nielen nášho organizmu, ale aj ostatných spotrebičov, doplnkov a izbových kvetín. To všetko má výrazný dopad na naše celkové zdravie. V ktorých prípadoch sa však práve účinky klimatizácie stávajú škodlivým faktorom?

Málo prídavných funkcií

Pre bežné používanie v domácnostiach či v kancelárskych priestoroch odporúčame klimatizačné jednotky s filtrom, teda nie také, ktoré vzduch len ochladzujú, ale menia aj jeho kvalitu, čistia a regulujú optimálnu vlhkosť. Najnovšie modely čistia vzduch od baktérií, vírusov, alergénov, čiastočiek prachu a chlpov od domácich zvierat pomocou 3 a viac miliónov iontov.

Klimatizácia má ochladzovať, no pri nevhodnej údržbe (nedostatočná dezinfekcia a výmena filtra) a montáži (nie za pomoci odborníkov) spôsobuje celý rad zdravotných ťažkostí. Ešte predtým zdôrazňujeme, že ochladzovať telo neznamená vystaviť ho prievanu či intenzívnemu fúkaniu. Tieto informácie vám bližšie špecifikuje len odborný tím na montáž klimatizácií.

Umiestnenie bez ohľadu na priestorové možnosti

Je pravdou, že klimatizácia sa umiestňuje tak, aby mala záber na čo najväčšiu plochu miestnosti, no bez priameho vplyvu na odpočinkové a pracovné zóny. Nikdy vám nesmie fúkať na chrbát, šiju, uši či končatiny. Ochladzovanie máte postupne, pozvoľne pociťovať – preto je vhodnejšia menšia intenzita, ale pri častejšom pôsobení. Nie je správne náhle, nárazové ochladenie vzduchu (rozdiel od ochladzovania prirodzeným vetraním miestnosti).

Nerešpektujete teplotný rozdiel?

Mnohé klimatizácie nastavujú automaticky vhodnú teplotu vzduchu, no stále umožňujú aj manuálnu úpravu. Neodporúča sa prekračovať teplotný rozdiel viac než o 7 °C, ako je teplota vzduchu vonku. Perfektným riešením je vychladiť miestnosť ešte pred príchodom domov. Ako? Novými klimatizačnými jednotkami ovládateľnými cez mobilnú aplikáciu. Tak máte teplotu vo vašej domácnosti pod kontrolou z práce, či z dovolenky.

Najčastejšie ochorenia z klimatizácie

Pri jej nedostatočnej údržbe a zlej manipulácii hrozia najčastejšie ochorenia bakteriálneho  a vírusového pôvodu napádajúce orgány dýchacích ciest. K bežným prejavom patria opuchy slizníc a dutín, zväčšenie mandlí, strata hlasu a pod.

Najrizikovejšie sú patogénne baktérie, ktoré sa usádzajú v hrudnej oblasti. Prvotné prejavy sú rovnaké ako pri nádche, prechladnutí, no prechádzajú aj k ostatným orgánom, napríklad k srdcu, pľúcam, či k mozgu. Ochorenia z klimatizácie poškodzujú pohybové ústrojenstvo, sú rizikovým faktorom pre alergikov a astmatikov.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená