fbpx

Zvýšená teplota a jej prejavy. Ako ju znížiť?

Dôsledky bakteriálnych a vírusových ochorení sú v tomto čase skloňované asi najviac. Nikomu teraz na radosti nepridá pocit zvýšenej teploty a celkový diskomfort v takomto stave. V nasledujúcom texte vás informujeme, ako si pomôcť s prvými príznakmi horúčky. Ak však nebude ustupovať, neoplatí sa čakať na „zázraky“, ale čo najrýchlejšie vyhľadať lekára.

To, že vaše telo bojuje so zvýšenou teplotou, zistite najjednoduchšie z pocitu horúceho tela, bolestivých končatín a malátnosti. V žiadnej domácnosti nesmie chýbať teplomer a aspoň základné lieky proti bolesti a horúčke. Pozor! Inak treba postupovať, keď horúčka postihne deti a inak u dospelých. O špecifickej starostlivosti o deti počas tohto stavu sa môžete dočítať aj tu.

Ak teplomer ukáže, že vaša telesná teplota je 37 °C a viac, vtedy sa to už považuje za horúčku. Viacerí sa zhodujú na tom, že teplota okolo 37 °C je pre dospelého človeka normálna. Od 38 do 39 °C sa už dvíha výstražný prst a upozorňuje na stredne zvýšenú telesnú teplotu. Každým ďalším dielikom sa riziko znásobuje a pri 42 °C hovoríme o životohrozujúcej telesnej teplote, kde už musí zasiahnuť urgentná lekárska pomoc.

Pomôžme si navzájom

Ak niekomu z vašich blízkych stúpla teplota, čo najviac mu pomôžte a nevyčerpávajte ho ešte viac tým, aby sa o seba staral sám a zháňal si potrebné lieky a lekárenské pomôcky. Pacient so zvýšenou teplotou má čo najviac relaxovať. Zostať v teple, čím sa podporuje likvidácia baktérií v organizme. Nenechávajte pacienta osamote a už vôbec nie bez prístupu k pitnému režimu, teplomeru a k liečivám.

Pri zvýšenej teplote umožnite pacientovi viackrát si prezliecť bavlnené pyžamo alebo nočnú košeľu, prikladajte mu studené obklady a ak sa s týmto stavom ťažšie vyrovnáva, buďte mu aj skvelou morálnou oporou. Pomôžte mu k pravidelnej strave dodať najviac vitamínov skupiny C a antioxidanty.

Pravidelne kontrolujte teplotu a ak už zaznamenávate jej postupné znižovanie, len nepoľavte v prevencii. Aby si žiadna infekcia na vás už netrúfla, vytvorte si v miestnosti vrecúška s nakrájanou cibuľou, vložte si do úst koliesko citrónu a pravidelne izbu vetrajte. Držíme vám palce!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená