fbpx

Ako zbaviť práčku nečistôt, vodného kameňa a zápachu?

Ekologicky úsporná, v modernom dizajne a s množstvom inovatívnych funkcií, ktoré šetria váš čas, financie aj kvalitu oblečenia. Presne taká je aj vaša práčka? Skvelé, ale aj tak to nestačí! Práčka je v kontakte so špinou, zapáchajúcim oblečením a plnými vreckami kadečoho, čo sme zabudli povyberať pred uložením šatstva do bubna. Nevyhnutná je teda čistota vo vnútri a pravidelná starostlivosť o tento domáci spotrebič.

Ani u vás sa práčka nezastaví?

Spozornieť treba, ak vo vašej domácnosti zapínate automatickú práčku takmer každý deň „na plné obrátky“. Čisteniu práčky by sme sa mali venovať aspoň dvakrát do roka, ak nie viac. Prejaví sa to na kvalite prania a sviežosti oblečenia. Zašednuté, zapáchajúce oblečenie „nevonia“ nikomu z nás a určite by ste sa v ňom cítili veľmi nekomfortne. To, že musíte sprísniť čistenie vašej práčky, odhalí zväčša až zapáchajúci a zanesený bubon.

Vyhrňme si rukávy a hurá do čistenia!

Pre vás to v praxi znamená, že po každom praní máte vyvetrať prostredie, v ktorom sa práčka nachádza. Čo najdlhšie nechávajte otvorený zásobník na prášok a aviváž, takisto sa to vzťahuje aj na dvierka a bubon práčky. V rôznych diskusiách nachádzame odlišné názory na teplotu vody, v ktorej je nevyhnutné prať oblečenie.

Záleží to však od jeho znečistenia. Pracím cyklom musíte dosiahnuť, aby boli všetky nečistoty spláchnuté a nezanášali ani hadice a filter. „Rizikovou skupinou“ sú domácnosti, kde máte psa alebo mačku, alebo vám nadmerne vypadávajú vlasy, pracujete vo veľmi znečistenom prostredí a pod. Zápach je už len dôsledkom špiny v práčke a tá ďalej podporuje tvorbu vodného kameňa. Vždy rešpektujte odporúčané množstvo prášku a gélu pre danú hmotnosť oblečenia, bubon nepreplňujte a aspoň raz za mesiac perte „na prázdno“ pri vyšších teplotách (60 – 90 °C).

Takéto špeciálne čistiace prípravky nestačí vložiť len do bubna práčky, ale pravidelne vyčistite dvierka, zásobník a nechať skontrolovať filter a hadice. Buď sa budete riadiť odporúčaniami od výrobcu, alebo si zavoláte na pomoc servisných pracovníkov. Niektoré moderné práčky disponujú aj špeciálnym čistiacim programom. Vybavenosť konkrétnych modelov môžete overiť napríklad v tomto teste s recenziami práčok.

Keďže aktuálna situácia nám veľmi nepraje, žiaľ, musíme si vystačiť s tým, čo máme doma. Vhodným prostriedkom je pridávanie jedlej sódy alebo jablčného octu. Domácnosť to síce neprevonia, ale zvýši sa tým úroveň hygieny, čo je naozaj skvelé!