fbpx

Ako zakomponovať farbu roka 2020 do interiérového dizajnu?

Farba v nás vyvoláva rôzne pocity, spomienky, no má aj silný spoločenský či ozdravujúci akcent. V nasledujúcom texte sa zameriame na hru farieb v interiérovom dizajne. Predstavujeme vám farbu roka 2020, teda kráľovskú modrú.

Farba a jej charakteristika

Kráľovská modrá dokáže v interiéri navodiť príjemnú, priateľskú atmosféru. Zároveň treba byť opatrní, pretože zintenzívňuje prúd našich myšlienok, čo môže priniesť opačný, znepokojujúci efekt. Považuje sa za farbu čistoty, dôvery, ale aj zacielenej politickej snahy. Mnohí ju označujú ako revolučnú farbu.

Funkcia farby a rôzne prevedenia v interiérovom dizajne

V interiéri spĺňa funkciu stabilného rodinného zázemia s dôrazom na pokoj a relaxáciu. To len za predpokladu, že túto modernú, intenzívnu farbu nebudete kombinovať s viac ako dvomi ďalšími odtieňmi a sústredíte sa na jej pôsobivosť v doplnkových, druhotných zložkách. Výborne vynikne na bytových textíliách, dekoráciách či na zástenách.

V obývačkách

Kráľovskú modrú odporúčame zvoliť na takých predmetoch a zostavách, ktoré v interiéri prežiaria slnečné lúče. Tie im dodajú zvýšený leskjemnejší odtieň. Izba bude opticky väčšia a komfortnejšia.

Preto ak túžite po kráľovskej modrej sedacej súprave, umiestnite ju čo najbližšie k oknu a priestor ďalej vyfarbite v jemných bielych či béžových odtieňoch. Často sa kombinuje s prírodnými zemitými odtieňmi, no ak ich použijete napríklad na konferenčnom stolíku a pod ním umiestnite koberec v podobnom odtieni, viac týchto farieb už určite nebude potrebných.

V spálni

Kráľovská modrá manželská posteľ je skutočne výnimočným kúskom. Skôr v tejto farbe vídať povlečenie na posteľ alebo zaujímavé zásteny či obrazy. Ak ich sprevádzajú aj sofistikované abstraktné vzory, ich umiestnenie zvážte, aby nenarušili harmóniu a relaxáciu v danej miestnosti. Ďalej odporúčame staviť na minimalistické tóny a v priestore obmedziť masívne nábytkové konštrukcie.

Kráľovská modrá aj v kuchyniach?

Určite sa nemusíte hneď zamýšľať nad modrou kuchynskou linkou, oveľa väčší efekt navodí jedálenská zostava alebo kráľovská modrá na modernom kuchynskom ostrovčeku. Priestor ozvláštnite aj vďaka tmavším doplnkovým svietidlámdekoráciám vo vysokom lesku.

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk

2 komentáre
 1. Dobrý deň prajem,
  Sme firma ktorá renovuje československý nábytok na mieru a rád by som vám ponúkol naše služby.
  našu prácu nájdete na stránke cs-retro.sk , sú tam produkty ktoré už máme za sebou ako aj tovar ktorý čaká na záujemcov.
  máme aj kamennú predajňu v bratislave v R1 Centre na Rožnavskej 1, predajňa sa volá Vintage & Retro
  Ak budete mať akékoľvek otázky kontaktujte ma na 0911221034 alebo michal.gajdosik@ampgroup.sk
  S pozdravom Gajdošík

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená