fbpx

Na jesenných potulkách v záhrade. Ako správne orezávať stromčeky?

Hľadáte inšpirácie, ako podporiť bohatú úrodu zo stromov vo vašej záhrade? Tak potom netreba považovať rez ovocných stromov či drevín za rutinu, ale ako kľúčovú úlohu pre znásobenie úrody a kvality plodov.

O pravidelnom zrezávaní kolujú medzi záhradkármi rôzne názory, mnohé neodborné a ničím konkrétnym nepodložené. Dôležité je zahodiť všetky predsudky a pustiť sa do jesenných prác v záhrade! Ak budete správne postupovať, stromčeky sa vám za to odvďačia. V raste ich tým nijako neobmedzíte, práve naopak…! Zmohutnejú, budú odolnejšie a včas zarodia.

Ovocné stromčeky a ich zimný rez

Pre zimný rez ovocných stromčekov je najideálnejšie obdobie od októbra do februára, respektíve do marca. Naše odporúčania sa vzťahujú na všetky ovocné dreviny. Nedovoľte, aby pod ťarchou dlhých a neusporiadane rastúcich konárov sa vyčerpávali a prišli o dôležité živiny. Ak máte vo svojich záhradkách viac kôstkových ovocných stromov, odporúčame, aby ste rez vykonali začiatkom jesene. Stromy dužinatých plodov je ideálne zrezávať v predjarí.

Zásady pri rezaní stromčekov

Po tipe na ideálny zimný rez budete zbytočne pátrať. Každý záhradkár má svoju osvedčenú metodiku a dáva prednosť odlišnému tvarovaniu. Dôležité je dodržiavať správne zásady pri rezaní, aby ste zanechávali čisté a hladké rezy.

Čo potrebujete na správny rez stromčekov?

Odborný zimný rez sa nezaobíde bez ostrých záhradných nožníc, ideálne strednej veľkosti. Na veľmi mohutné konáre odporúčame také, ktoré sú uspôsobené pre presné strihanie aj špičkami čepelí. Dokážu vám pomôcť pri zveľaďovaní vetiev, na ktoré sa vzťahuje maximálny priemer strihu do 28 mm.

Buďte pripravení

Na jesenné či skoré predjarné práce v záhrade potrebujete absolútny komfort, bez pocitu únavy, zimy a vyčerpania. Dlane a prsty si chráňte pohodlnými rukavicami s protišmykovou a bezpečnou rukoväťou. Zabezpečte si funkčný, nepremokavý pracovný odev.

Krátky, ale zároveň hlbší rez

Na to, aby ste podporili rodivosť ovocných stromčekov, odporúčame vykonať krátky, ale zároveň hlbší rez. Režte šikmo, postupne zbavujte stromček väčšej časti jednotlivých konárov.

Nie je strom ako strom

Pri mladých stromoch treba dodržiavať správne tvarovanie, u starších je nevyhnutné presvetľovanie a zmladzovanie. Nezabúdajte po reze ošetriť stromček špeciálnym voskom, napadané konáre pozbierať a odpratať na bezpečné miesto. Aj to je vizitkou každého záhradkára!

Ak sa vám článok páčil budeme radi, ak si prečítate viac Zaujímavostí

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená