Najbežnejšou pomôckou pri poruchách zraku sú okuliare. Svojím užívateľom však neprinášajú toľko výhod ako miniatúrne kontaktné šošovky. Poskytujú úplne iné, komfortnejšie výhody pri bežnom nosení a mnohých aktivitách. Všetko ich plusy (ale aj mínusy), odporúčania pri manipulácii a uskladňovaní nájdete už v tomto článku!
Ak si chcete udržať dobrý zrak, odporúča sa do jedálnička zaradiť produkty bohaté na zinok, selén, omega 3-mastné kyseliny a luteín. Zároveň na zrak pozitívne vplývajú aj vitamín C, vitamín E a samozrejme vitamín A.
O vlastných zdravotných hendikepoch sa nám už len ťažko hovorí, nieto ak sú druhým „na očiach“. Zhoršená kvalita zraku nás jednoducho obmedzuje na každom kroku. Maximálne nezodpovedné voči sebe, (ale aj ostatným) by bolo tieto problémy neriešiť.
Výhody
Kontaktné šošovky sú nápomocné nielen zo zdravotného, ale aj módneho, športového či osobnostného hľadiska. To, že sú na očiach „neviditeľné“, zvyšuje naše sebavedomie, cítime sa rovnocenne pri akomkoľvek športe, zábave, ale aj oddychu. Kontaktné šošovky sú vždy s vami na cestách. Ak si ich raz nasadíte, rozhodne nezostanú ráno na nočnom stolíku či a v aute, ako tomu býva pri okuliaroch. Reagujú na každý pohyb vašich očí. Napomáhajú jasne vidieť v celom zornom poli a viesť život taký, aký ste mali aj pred oslabením zraku.
Náš tip – kontaktné šošovky dnes už nie sú len v základnom krycom prevedení, ale aj v exkluzívnych tónovacích či crazy motívoch. Vždy sa pred kúpou takýchto šošoviek poraďte u svojho očného lekára. Rôzne motívy a vzory nemusia vaše oči dobre znášať.
Tipy pre šetrnú, ale dôkladnú starostlivosť o kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky musíte dezinfikovať, hydratovať, ale aj uchovávať v špeciálnych roztokoch. Tie vám môže odporučiť len očný lekár a podrobne vysvetlí celý postup. Existujú roztoky pre tvrdé, mäkké šošovky, fyziologické, ale aj peroxidové. Ich účel spočíva v kontaminácii usadených baktérií, aby obmedzili vniknutie a narušenie prirodzeného očného prostredia.
Manipulácia s kontaktnými šošovkami je náročná na hygienu rúk a blízkeho prostredia. Vždy najprv skontrolujte stav v oboch mištičkách na uloženie šošoviek. Po každom použití špeciálny roztok v puzdrách vylejte a vždy použiť nový. Mištičky teda vypláchnite roztokom (nie vodou) a nové dávkovanie vykonajte po vyznačenú rysku.
Šošovku si potom vyberajte opatrne, držte ju v dlani a dezinfikujte pár kvapkami roztoku. Pre lepšie vstrebávanie odporúčame jemne premasírovať ukazovákom (druhej ruky). Prstom ju umiestnite do puzdra (s označením pre každú šošovku zvlášť), ideálne na noc po dobu aspoň 6 až 8 hodín. Puzdro dôkladne uzavrite a pri akomkoľvek poškodení, respektíve po dobe 3 mesiacov si zaobstarajte nové.