fbpx

Prenájom vozidiel. Aké sú jeho výhody a ako na to?

Prečo by sme mali stáť každý deň v zápche pri ceste z a do práce? Je normálne sedieť v aute v priemere 64 hodín mesačne len na to, aby sme mohli pracovať, odpočívať či baviť sa? Existuje riešenie! Na to, aby sme jednoduchšie pochopili koncept car-sharingu (prenájom vozidiel)je potrebné si ozrejmiť pojmy ako zdieľaná ekonomika alebo zdieľaná spotreba.

Prenájom vozidiel alebo aj Car-sharing a zdieľaná ekonomika

Zdieľaná ekonomika pozostáva  z poskytovania, výmeny, vypožičiavania, obchodovania, prenájmu a zdieľania produktov a služieb za poplatok medzi jednotlivcom, ktorý niečo má a jednotlivcom, ktorý niečo potrebuje – všeobecne s pomocou webového sprostredkovateľa. Je to fenomén našej doby – prirodzený spoločenský vývoj, kde sa technológia a spoločenská inteligencia využíva na to, aby sme obišli štátne, či súkromné monopolné spoločnosti, ktoré sú dominantné na trhu poskytovania istých produktov, či služieb.

Krásnym a jednoduchým príkladom zdieľanej ekonomiky je napríklad Airbnb.  Povedané prosto – väčšina z nás nemá tendenciu vlastniť plážovú vilu v Stredomorí, či loft apartmán v centre metropoly ako je Paríž, Londýn či Rím. Za, dnes naozaj, malú sumu peňazí si viete takýto priestor proste prenajať kdekoľvek na svete v akomkoľvek vyhovujúcom čase. Niekto ten byt alebo vilu už predsa má a rád sa o ne podelí za malú finančnú kompenzáciu alebo protislužbu.

Čo je to car-sharing?
Mercedes-Ben-V-prenajom-vozidiel
Foto: Mercedes-Benz V-class (www.predoma.sk)

Car-sharing  alebo aj prenájom vozidiel je komunita ľudí teda členov, ktorí na základe licencie, povolenia (alebo iného dokladu schvaľujúceho činnosť),majú prístup k autám na prenájom podľa potreby. Platia iba za čas, na ktorý automobil používajú. Zdieľanie áut môže v niektorých prípadoch vylúčiť potrebu vlastníctva automobilov, najmä v mestách, kde obyvatelia miest  do práce chodia a bicyklujú, ale chcú na požiadanie prístup k vozidlám bez toho, aby museli platiť za auto, poistenie či parkovanie. Najčastejšie používatelia používajú programy na prenájom automobilov na presnú hodinu a deň. Členovia si zvyčajne urobia rezerváciu vopred, vyzdvihnú si auto, jazdia a potom vozidlo vrátia na konci plánovanej rezervácie. Keď je nájomca hotový s používaním  auta, vozidlo je vrátené na miesto vyzdvihnutia alebo iného miesta tzv. „Drop point“. Uzamknuté a umiestnené späť na dohodnuté miesto pripravené pre ďalšieho nájomcu.

Výhody Prenájmu vozidiel – Car-sharingu

  • Pohodlie

Flexibilita!  Pri zdieľaní auta môžete začať svoju cestu kedykoľvek počas dňa alebo v noci. Pomocou mobilnej aplikácie alebo internetu jednoducho vyhľadáte najbližšie dostupné vozidlo, cez  svoju členskú kartu  odomknete dvere a môžete ísť.  Niektoré služby vyžadujú, aby ste vyzdvihli a vrátili vozidlo na konkrétnych staniciach. Iní vám umožňujú nechať ho niekde v blízkosti cieľa, za predpokladu, že je v rámci hraníc oblasti, kde sa aplikácia používa.

  • Náklady

Sadzby sú merané v minútach, hodinách, dňoch a / alebo kilometroch. Na prvý pohľad sa cenové relácie nemusia zdať  pri zdieľaní áut veľmi  výhodné – prinajmenšom v porovnaní so sadzbami za dlhodobý  prenájom auta. Majte však na pamäti, že v zásade platíte len za čas za volantom. Ešte lepšie, nafta/elektrika, poistenie a údržba sú zahrnuté v poplatkoch – a niekedy aj v parkovanie. Tak  si urobte prepočty ešte raz.

  • Jazda podľa výberu
Mercedes-Ben-A-prenajom-vozidiel
Foto: Mercedes-Benz A-class (www.predoma.sk)

Zdieľanie áut môže byť praktickou alternatívou pre rodiny s jedným automobilom, ktoré sa uspokoja s  rozumným, palivovo úsporným sedanom, ale chcú  si objednať 4×4 na každú druhú sobotu počas  lyžiarskej sezóny. Čo takto preprava skupín ľudí, či objemnejších vecí.   A navyše šetrenie peňazí nie je jediným plusom – nezabudnite na body za štýl.

Vďaka zdieľanej ekonomike si môžete vypožičať aj rôzne Mercedesy ako napríklad Mercedes-Benz V-class alebo aj mestský A-class.