fbpx

Trpíte námesačnosťou? Aký vplyv má na nás spln mesiaca?

Námesačnosť, keď je lunárny cyklus vo svojej najsilnejšej fáze, v splne, prináša rôzne zmeny nielen v prírodných javoch (napr. príliv a odliv), ale aj v samotnom biorytme človeka. Zväčša ovplyvňuje náš komfort a zdravie negatívnym smerom. Prečo je to tak? Tejto problematike sa venujeme v nasledujúcom texte.

Hneď v úvode zdôrazňujeme, že ľudia, ktorých dlhodobo trápi znížená kvalita spánku, majú obzvlášť sledovať, kedy je spln mesiaca. Prehľadné informácie nájdete v lunárnom kalendári, kde je aktuálne zvýraznený dátum 5. júna 2020. Spln (full moon) je špecifická fáza, počas ktorej Slnko osvetľuje celú privrátenú stranu Mesiaca k Zemi. Vizuálny efekt je úžasný, no dôsledky na ľudskú psychiku a zdravie až také „príťažlivé“ nie sú.

Najviac sa vedecké štúdie ohľadom lunárneho cyklu na zdravie človeka zhodujú na zníženej hladine melatonínu. Tento hormón najviac ovplyvňuje spánkový režim, a tým sa aj mnohé vysvetľuje. Na desiatkach laboratórnych posteliach mali dobrovoľníci počas splnu už len problém zaspať.

Pozor, spln mesiaca neovplyvňuje len náš zaužívaný spánkový komfort, ale má súvis s hormonálnymi zmenami u žien (menštruačný cyklus v priebehu jedného lunárneho mesiaca) a s celkovým vnímaním okolia (intenzívne hádky, agresia, zločiny až vraždy). V tejto fáze sa zhoršujú prejavy alergií a astmy, zle sa hoja rany a zintenzívňuje krvácanie.

Aktivita mozgu je vtedy výrazne znížená, a tak sa pacienti viackrát počas noci prebúdzali a vôbec nespali typickým hlbokým spánkom. Zaznamenané u nich viackrát boli pootvorené oči, chvíľkové sedenie na posteli („sklený“ výraz), rozprávanie zo sna neprirodzená gestikulácia. Ak osoba počas tohto špecifického stavu začne vykonávať úplne bežné činnosti ako v každodennom bdelom stave (pohyb po miestnosti, obliekanie, konzumácia jedla a nápojov, zapínanie TV či iných spotrebičov), hovoríme o námesačnosti (somnambulizmus).

Námesačnosť. Mýty a fakty

Námesačnosť sa niekedy mylne považuje za detskú chorobu, ktorá ich postihuje približne vo veku 4 až 8 rokov. Je to veľmi individuálne a vplyv lunárneho cyklu sa prejavuje aj u starších ľudí či u seniorov. Vždy je potrebná pomoc zo strany najbližších, ktorí budú pozorne sledovať a zaznamenávať, aké známky vykazujete po zaspatí.

Nevyhnutný je spánkový denník. Ten sa má viazať nielen na „aktivity“ po uložení pacienta do postele, ale aj všetko, čo prebiehalo 2-3 hodiny pred zaspatím (čo osoba konzumovala, či preferovala uvoľňujúci režim, alebo sa venovala práci, športu a pod). Pravdepodobne je zápisník vždy prvým odrazovým mostíkom pri ambulantnej liečbe. V takomto prípade sa už podrobnejšie vyhodnocujú aj mozgové vlny a pacient zostáva dlhodobo „sledovaný“. Alternatívnou liečbou je zväčša hypnóza, ale vykonáva ju len odborník.

Námesačnosť môže byť krátkodobá, deti z toho zväčša vyrastú a u dospelých je to neraz aj v dôsledku silných emočných či fyzických zmien – námesačnosť sa často spája nielen s lunárnym cyklom, ale aj s migrénou, užívaním antihistaminík, pri bolestivých končatinách a reumatizme. Námesačný je dosť zmätený a nepokojný, reagovať na to a komunikovať musíte veľmi opatrne. V tomto stave sú osoby precitlivenejšie, ale aj agresívne a často robia úplné absurdity. Buďte im nápomocní, rozhodne má ísť bokom výsmech či akékoľvek poníženia.

1 Komentár
  1. Každý spln som námesačna a chodím po byte, rozprávam ale aj tak tvrdo spím a ráno sa zobudím napr. na gauči aj keď som spala u seba na posteli . Ráno som zmetená a dezorientovaná .
    Ak mi vie niekto povedať prečo sa mi to deje prosím napíšte ?

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená