fbpx

Útek do prírody na krásnu Oravu

Dovolenka v prírode je v momentálnej situácii viac preferovaná ako návšteva mestských pamiatok. Orava ponúkne návštevníkom vysoké štíty Západných Tatier, krásnu zelenú prírodu či prechádzky po lese a k tomu všetkému dobré jedlo za pomerne stále výhodné ceny. Veď ako sa hovorí „ Na Orave dobre, na Orave zdravo“

Orava je známa vďaka rodákovi z Terchovej, Jurajovi Jánošíkovi. Terchová je turistami vyhľadávaná aj vďaka každoročne organizovaným Terchovským slávnostiam, ktoré návštevníkom ponúkajú kultúrny program plný folklóru. Ak však zavítate ešte trocha severnejšie, určite Vás Orava očarí svojimi krásami.

Turistika v Roháčoch

Ak chcete naozaj vypnúť, kde inde, ak nie v prírode. Roháče sú obľúbené najmä vďaka možnosti výberu trasy podľa náročnosti. Môžete si vybrať celodennú túru aj s reťazami napríklad na Ostrý roháčTri kopy alebo túru po Roháčskych plesách, ktorú zvládnu aj deti. Alebo si zoberte bicykle a choďte sa previesť k prvému plesu na Ťatliakovej chate, ku ktorej vedie široká asfaltová cesta. Parkovať môžete na veľkom parkovisku pri stredisku Spálená, odkiaľ to je na Ťatliakovu chatu asi 45 min.

Po turistike si každý správny oravský turista nenechá ujsť pravé bryndzové halušky. Priamo pod Roháčmi sú reštaurácie, kde si ich môžete dopriať, no za ceny s vysokohorskou prirážkou dostanete viac smotanové, ako bryndzové. Troška ďalej, na začiatku obce Nižná, je Salaš Ostražica kde si na tradičných oravských pokrmoch pochutíte.

Výstup na Veľký Choč a obed s Jánošíkom

Ak sú pre Vás Roháče známou destináciou, skúste výstup na Veľký Choč. Pomerne jednoduchý výstup, na konci ktorého sa Vám naskytne nádherný výhľad na Roháče, Oravskú Maguru, Veľkú Fatru, no dokonca aj na Liptovskú Maru. Chočské vrchy ležia na hranici medzi Oravou a Liptovom a výstup vedie z viacerých smerov. My odporúčame ísť z obce Valašská Dubová.

Po dobrej turistike odporúčame nevynechať jednu z najlepších reštaurácií v tomto regióne, Jánošíkovu krčmu. Práve v tejto reštaurácii v roku 1713 zlapali legendárneho slovenského zbojníka Jurka Jánošíka. Odporúčame vyskúšať cesnačku v bochníku, bryndzové halušky či domáce šúľance s makom.

Oravská Priehrada s plavbou loďou

Leto na Oravskej priehrade ponúka veľa možností ako príjemne stráviť čas. Táto vodná nádrž ponúka okrem vodných športov a rybolovu aj príjemnú turistiku po jej zákutiach. Mesto Námestovo, ktoré leží na jej brehu, Vám ponúkne množstvo barov a reštaurácií, kde si môžete večer posedieť pri dobrom drinku. Určite si nenechajte ujsť aj plavbu loďou na Ostrov umenia, ktorý leží v strede Oravskej priehrady (dlhšia plavba / kratšia plavba). Tento ostrov je jediná časť, ktorá sa zachovala po zatopení obcí. Je na ňom barokový kostolík a každoročne sa tam organizujú divadelné a hudobné slávnosti.

Dobroty oravskej kuchyne Vám odporúčame ochutnať v reštaurácii Salaš Orava, ktorý je hneď pri hlavnej ceste a ponúka veľký výber výborných jedál z mäsa aj rýb. Po jedle sa môžete ísť prejsť k brehu Oravskej priehrady alebo do lesa nad Salašom.

Hradná pani na Oravskom zámku

Neodmysliteľnou súčasťou Oravy je aj Oravský hrad, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších a najviac zachovaných hradov na Slovensku. Určite odporúčame prehliadku so sprievodcom, ktorý Vám okrem histórie porozpráva aj legendy spojené s hradom. Ak máte chuť zažiť nočnú prehliadku hradu, odporúčame si načasovať termín, počas organizovaných letných podujatí.

Naše tipy na ubytovanie

Počas pobytu na Orave je škoda nevyužiť atmosféru poriadne vykúrenej chaty v lese. Našťastie je výber veľký, no treba si termín rezervovať čím skôr, keďže sú mnohé ubytovania zabookované aj rok dopredu.

Pekné ubytovanie a dobrý wellness Vám ponúkne Zbojnícka koliba, ktorá sa nachádza na začiatku obce Oravská Jasenica. Je síce pri hlavnej ceste, ale ak potrebujete ráno vyraziť na ďalší výlet, je to dobrá voľba.

Romantické ubytovanie v kaštieli s vynikajúcim jedlom

Ak si chcete po náročných prechádzkach dopriať naozaj relax, ubytujte sa v krásne zrekonštruovanom Kaštieli Kubínyi v blízkosti Dolného Kubína. Kaštieľ ponúka naozaj krásne ubytovanie s vynikajúcim gastrom a wellness. Dokonca si môžete dohodnúť aj ochutnávku vína so skúsenými someliermi.

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená