Po takmer dvoch rokoch dištančnej výučby nastal čas vrátiť sa do reality a čeliť skúškam, ktoré nám čas pripravil. Leňošenie sa skončilo a nasledujú ťažké časy spojené s opätovným vrátením sa do starých koľají výučby.
Ako ostať dostatočne namotivovaný? Ako prekonať vlastné leňošenie a vyjsť zo zóny nebezpečného komfortu?
Malé a dosiahnuteľné ciele plus odmena
Týmto spôsobom naučíte svoju hlavu spolupracovať s povinnosťami, ktoré na vás číhajú a dokážete sa efektívne namotivovať. Pravidelným využívaním tejto techniky sa dokážete neskôr dostatočne namotivovať aj na veľké, kedysi nedosiahnuteľné ciele (Napísať bakalársku prácu na tému, ktorú najviac neznášam ? – nie je problém).
Časový limit
Časový limit zohráva hlavnú úlohu. Princíp prokrastinácie pozostáva z pravidelného prekladania povinností „ na zajtra“ . Stanovením časového limitu pre danú aktivitu svoju hlavu zamedzíte, vyhradíte čas pre danú aktivitu a tak vám nezostáva nič iné len to splniť.
Doprajte si dni oddychu
V snahe držať sa produktivity a dávať maximum, sa častokrát stretávame s kontraproduktívnymi výsledkami. Nasleduje nepochopenie, odpor a možno aj pauza od povinností a úloh na čas neurčitý – prokrastinácia. Kladiete nedostatočný dôraz na balans medzi efektivitou a relaxom. Tak ako vaše telo potrebuje spánok na regeneráciu kmeňových buniek a celého systému aj vaša myseľ potrebuje odpočinok. Zlatá stredná cesta je cestou k úspechu.
Dôležitý je proces, nie výsledok
Pre žiadaný výsledok sa musíte sústrediť na cestu za výsledkom. Proces je kľúčový element, ktorý formuje človeka viac ako výsledok samotný. Učenie sa je proces získavania vedomostí, ktoré rozširujú vaše poznanie a intelekt samotný.
Americký spisovateľ, Napoleon Hill, povedal : „človek, ktorý prestane študovať len preto, že dokončil školu, je navždy a beznádejne odsúdený k priemernosti, bez ohľadu na jeho povolanie. Cesta k úspechu je cestou neustáleho získavania nových vedomostí.“ Prezenčné vyučovanie nám znova ponúka možnosť zdokonaľovať sa nie v známkach ale vo vedomostiach.