Guerilla marketing ako jedna z najúspešnejších reklamnných stratégií.
Guerrilla Marketing je reklamná stratégia, ktorá sa zameriava na nízko nákladové nekonvenčné marketingové taktiky, ktoré však na druhej strane prinášajú veľké výsledky.
Pôvodný termín po prvýkrát spomenul v roku 1984 Jay Conrad Levinson vo svojej knihe “Guerilla Marketing“. Termín guerilla (partizánsky) marketing bol inšpirovaný partizánskou vojnou, ktorá je istou forma nepravidelnej vojny. Týka sa malých taktík a stratégií, ktoré využívali ozbrojení civilisti. Mnohé z týchto taktík zahŕňajú prepadnutia, sabotáže, nájazdy a iné formy prekvapenia. Podobne ako partizánske vojny aj guerilla marketing využíva rovnaký druh taktiky v marketingovom priemysle.
Tento zaujímavý a alternatívny reklamný štýl sa spolieha na netradičnú marketingovú stratégiu, ktorá vyžaduje vyšší level predstavivosti a kreativity. Guerrilla Marketing je postavený na záujme a ohromení spotrebiteľa, vytvára nezmazateľný zážitok a poskytuje veľký priestor pre social buzz. (vyvolanie rozruchu a zvýšenie povedomia v spoločnosti). Guerrilla marketing je predurčený k tomu, aby v porovnaní s tradičnými formami reklamy a marketingu vytváral ďaleko hodnotnejší dojem u spotrebiteľov. Je to kvôli tomu, že väčšina guerrila marketingových kampaní sa zameriava na spotrebiteľa. Z pohľadu osobnostného a zážitkového aspektu a jej cieľom je v ňom vyvolať zážitok, ktorý ho vtiahne do kampane.
Sú veľkí hráči „partizáni“ ?
Koncepcia Guerrilla marketingu bola pôvodne zameraná na malé podniky s malým rozpočtom. To však nemalo odradiť veľké podniky od prijatia rovnakej ideológie. Dokonca niektoré veľké spoločnosti začali pomocou nekonvenčného marketingu meniť a vytvárať svoje reklamné kampane. Niektorí odborníci tvrdia, že ak veľké podniky využívajú guerilla marketingové taktiky, nejde o úplne skutočný guerilla marketing. Práve z dôvodu, že väčšie spoločnosti majú vyššie rozpočty na reklamu a ich značky sú už zvyčajne dobre známe a silno adaptované na trhu.
Z tohto dôvodu koluje tvrdenie, že pre veľké firmy môže byť zavedenie guerilla marketingovej taktiky ďaleko riskantnejším krokom. V niektorých prípadoch môže táto taktika vyústiť do neželanej situácie, ktorá zanechá negatívny dopad na spoločnosť. Na druhej strane, pre menšie firmy, guerilla marketing nemusí znamenať také výrazné riziko. Väčšina spotrebiteľov môže nevydarenú kampaň vnímať len ako menší prešľap.
Príkladom, ktorý dokonale vystihuje podstatu menej vydareného guerilla marketingu, je slávna kampaň spoločnosti Turner Broadcasting. Známa pod názvom Boston Bomb Scare, ktorá v roku 2007 spôsobila paniku nie len v americkom Bostone, ale aj v okolitých mestách.
To, čo začalo ako guerilla marketingová kampaň na podporu nového filmu s názvom „Aqua Teen Hunger“ od Cartoon Network, nakoniec vyústilo v celomestský bombový chaos. Turner Broadcasting umiestnila po celom meste svietiace LED štítky zobrazujúce postavičku ‚Mooninite‘ ukazujúcu jej stredný prst. Kvôli podobnosti zariadení s výbušninou, spôsobila reklama všeobecnú paniku a hrozbu tajnej bomby. Výška nákladov predstavovala viac ako 2 milióny dolárov. Kampaň bola stratová a vyslúžila si množstvo zlej, ale aj dobrej kritiky. Nikto z tvorcov kampane však ani netušil, že malá postavička Mooninite dokáže vyvolať obavy bombového útoku.
Malé „partizánstvo“ s veľkými výsledkami
Prečo môže byť guerrilla marketing tým pravým riešením pre malé firmy? Keď dokáže malá firma dobre a premyslene nastaviť marketing, je schopná aj pri nízskych nákladoch dosahovať vysokú interakciu s cieleným publikom. Táto forma marketingu môže byť aj skvelým spôsobom, ako si vybudovať všeobecné povedomie o značke firmy a tak sa odlíšiť od konkurencie. Firmy využívajúce guerilla marketing si budujú meno nekonvenčnej a spotrebiteľsky zaujímavej firmy.
Jednou z najúspešnejších guerilla marketingových kampaní bol aj Blair Witch Project, ktorého podstatou bol film, promovaný pomocou guerilla marketingu. The Blair Witch Project je americký psychologický horor z roku 1999, ktorého producentmi boli piati absolventi University of Central Florida Film Program s jednou kamerou a minimálnym rozpočtom. Dve internetové kampane mali šíriť informácie o fiktívnej legende zvanej aj „Blair Witch.“
Podstatou kampane bolo vytvorenie webovej stránky venovanej Blair Witch, ktorá pomáhala podporovať príbeh o tejto fiktívnej bytosti pochádzajúcej z lesov. Celá kampaň bola vedená pod sloganom: „ V októbri 1994, zmizli počas nakrúcania dokumentárneho filmu v lese, v blízkosti Burkittsville, traja študenti. O rok neskôr, bol ich záznam nájdený.“
V apríli 1998, boli na americkej stanici Bravo vysielané ukážky z nájdeného záznamu, ktoré si hneď vyslúžili veľkú pozornosť. Ihneď sa spustila vlna diskusií o strašidelnom príbehu Blair Witch, o ktorý ľudia prejavovali enormný záujem, aj napriek tomu, že samotný film nebol ešte ani dokončený.
Ako sa vyjadril Mike Monello, jeden z tvorcov Blair Witch Project, príbeh sa začal spustením webovej stránky v lete 1998 a už v novembri boli tvorcovia pozvaní na Sundance Film Festival, považovaný za najvýznamnejší festival nezávislého filmu v Spojených štátoch. Buzz (resp. Rozruch), ktorý spôsobili, nedosiahli vďaka umiestneniu sa na titulkách a míňaniu množstva peňazí na reklamu. Ich úspech vyplýval z ohromenia fanúšikov, ešte predtým ako bol samotný film spustený.
Vďaka trefnému a dobre nastavenému marketingu The Blair Which Project zarobil po celom svete viac ako 240 miliónov dolárov.