fbpx

Bývate v paneláku a trápia vás hluční susedia? Čo sa s tým dá robiť?

Jednou z nevýhod bývania v byte je riziko, že budete mať vo svojej bezprostrednej blízkosti hlučných susedov. Iste, niektorí ľudia sa po slušnom upozornení úprimne snažia znížiť produkovaný hluk, ale zďaleka takí tolerantní nie sú všetci.

Izolujte spoločné steny

Aby ste nemali problémy s hlukom od susedov bez ohľadu na to, kto sa vedľa vás nasťahuje, budete sa o to musieť pričiniť svojpomocne. Ako? No predsa tak, že na steny, ktoré máte spoločné so susedmi, si necháte nainštalovať účinnú zvukovú izoláciu.

Pri riešení odhlučnenia steny v panelovom dome sú dôležité dve veci. Prvou je samozrejme účinnosť zvukovej izolácie. Je tu však aj druhý dôležitý faktor a to celková hrúbka konštrukcie. Zvukovú izoláciu predsa nebudete inštalovať zo strany vašich susedov, ale z vašej, takže musíte byť pripravený na to, že vám niečo „ukrojí“ z celkovej plochy miestnosti. Je tak veľký rozdiel, či má izolačná konštrukcia hrúbku 5 alebo 20 cm.

Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Nie je to len o jednom materiáli

Už sme v súvislosti so zvukovou izoláciou použili výraz „konštrukcia“. Účinná zvuková izolácia totiž pozostáva z viacerých materiálov, ktoré na tlmení hluku pracujú ako celok. Ako príklad si môžeme uviesť jednu zo základných zvukových izolácií, ktorej podkladovú vrstvu tvorí Hobra, ktorá má v prvom rade vyrovnávajúcu úlohu, ale zároveň aj mierne zvyšuje účinok celej konštrukcie.

V konštrukcii ďalej nasleduje zvukovo izolačná doska SILIO, ktorá je tou hlavnou súčasťou celej konštrukcie. Dosky SILIO zabezpečujú vysoký výkon odhlučnenia a to aj na nízkych frekvenciách. Vrchnú vrstvu potom tvorí sadrokartón.

Ako možno vidieť už na tomto príklade jednoduchej izolačnej konštrukcie, účinne zvukovo izolovať stenu a to s minimálnym obetovaním priestoru v miestnosti, je najmä o vhodnej kombinácii rôznych materiálov. Ak teda chcete stenu izolovať čo najúčinnejšie, obráťte sa na odborníkov.