Čo na tele nevidieť, to nás netrápi. Stačí sa však lepšie prizrieť na kožné miesta, kde došlo k náhlemu nabratiu na objeme, respektíve k nárastu svalovej hmoty. Už ich tam vidíte? Máme na mysli strie, nepríjemný estetický problém, ktorý s pribúdajúcim vekom a hormonálnymi zmenami potrápi azda každého. Čo na strie pomáha, ako ich možno „zamaskovať“, hojiť a zmierňovať? Aj o tom sa dočítate v nasledujúcom texte.
Ako sa strie prejavujú?
Ak ich máte na tele skutočne málo, možno ich ani po mnohých rokoch nezbadáte. Strie môžu byť totiž drobné jemné pásiky, jazvičky veľké od niekoľkých mm do 1-1,5 cm. Zväčša sa vyskytuje viac strií pohromade, takže sú už nápadnejšie. Opticky vytvárajú súvislé čiary, vo svojom vzniku majú sýte červené až bordové odtiene. Tkanivo sa nahrádza spojivom, preto sa týmto jazvičkám nevyhneme ani po opaľovaní. Postupne ako sa koža regeneruje, upravuje sa ich farba na prirodzenejšiu (blednú).
Ako striám predchádzať?
Najlepšou prevenciou je posilňovanie prirodzenej elasticity kože. Tá stráca na svojej kvalite pribúdajúcim vekom, nezdravým životným štýlom, hormonálnymi výkyvmi – najviac rizikové skupiny sú dospievajúci, tehotné a dojčiace ženy, po drastických diétach a pod. Každý máme aspoň jednu striu a na tom mieste zvyšujeme hydratáciu v kombinácii s prírodnými olejmi. Ideálnym tipom je mandľový alebo olivový.
Na zvýšenú aktivitu kolagénu a elastínu v pokožke priaznivo pôsobí zmes vitamínov skupiny B (B5), skupiny A, C a E. Vhodnou doplnkovou formou sú hydratačné pleťové krémy a séra s obsahom kyseliny hyalurónovej. Neodporúča sa aplikovať menthol či kyselinu retinovú. Taktiež na začiatku vzniku strií buďte opatrní s výberom športu – bicyklovanie a chôdza by nemali pokožke uškodiť, fitness alebo jumping vykonávajte opatrne.
Rizikové partie sú teda miesta s väčším nahromadením tuku (a potom výraznejším poklesom) – objavujú sa strie na zadku, stehnách, na bruchu, nad kolenami, ale aj na chrbte. Viac s nimi bojujú ženy ako muži, no nie je to pravidlom. Strie môžu postihnúť aj oblasť tváre, v takom špecifickom prípade odporúčame vyhľadať dermatológa.
Liečba a domáce rady
Podľa rozsahu a stupňa poškodenia vlákien zhodnotí, či pacientovi stačí absolvovať peeling proti striám alebo lymfodrenáž či rádiofrekvenciu mikroihličkami. Z domácich rád sa mnohým osvedčil peeling z citrónovej šťavy a cukru či z vaječných bielok a olivového oleja.