Sauna je pre niektorých príjemný a liečivý relax. Aj napriek tomu nie je sauna určená pre každého. Našťastie, aj dnes máme možnosť vybrať si z rôznych druhov sáun. Infra, fínska, bylinková alebo parná sauna…vyberiete si aj vy?
Dlhá história sauny
Sauna je malá drevená miestnosť s vysokou teplotou a miestom na sedenie. Má dlhú tradíciu a jej kolískou je Fínsko odkiaľ prišlo aj slovo „sauna“
Jedným z dôvodov, prečo kultúra sauny tak silno prekvitala vo Fínsku je kvôli všestrannosti, ktorú ponúka. Fíni ju používajú na jedenie, na vykonávanie hygieny a na pôrody kvôli svojej sterilite.
Vďaka liečivým a relaxačným účinkom si saunu obľúbili na celom svete.
Pobyty v saune je nutné opakovať viackrát v krátkych časových intervaloch. Najlepšie minimálne 3x po 10-15 minút. Po saunovaní si doprajte studenú sprchu alebo kúpeľ a oddych na lôžku.
Fínska sauna alebo suchá sauna
Pravé pomenovanie „sauna“ patrí výlučne fínskej saune. Avšak vo všeobecnosti sa slovo sauna spája so všetkými procedúrami, ktoré sú vykonávané v drevených miestnostiach s vysokou teplotou. Pre pomenovanie fínskej sauny sa používa aj synonymum suchá sauna.
Teplota v nej je v rozpätí 85-110°C so štandardnou vlhkosťou 15%. Sauna pôsobí blahodárne na prekrvenie organizmu, zlepšuje pohyblivosť a zbavuje tela bolesti. Zároveň pomáha pri detoxikácii organizmu. Počas saunovania si doprajte dostatok tekutín.
Infra sauna
Infra sauna je typ sauny, kde sa používa infračervené svetlo na vytvorenie tepla. Infra sauna je populárna ako alternatívna terapia, ktorá môže pomôcť so zdravotnými problémami ako autizmus, rakovina a tiež covid-19.
Infračervené svetlo spôsobuje, že telo sa rýchlo a silno potí. Priemerná teplota v infračervenej saune je 40-60°C. Aj preto je infra sauna vhodná pre tých, ktorí nemajú radi veľké teplo.
Parná sauna
Tento druh sauny využíva suché teplo, zvyčajne z horúcich kameňov. Teplota v nej sa pohybuje okolo 60°C pri vlhkosti 100%. Parná sauna je určená pre tých, ktorí nemôžu absolvovať fínsku saunu. Tento typ sauny je vhodný pri alergiách a astme. Zároveň však zmierňuje zápaly a stimuluje imunitný systém.
Bylinková sauna
Už ste určite počuli o tom, že aromaterapia (inhalovanie byliniek) môže byť zdraviu prospešné.
Bylinková sauna je pre človeka najšetrnejšia, pretože teplota v nej nepresiahne viac ako 50°C a vlhkosť sa pohybuje od 45-60%. Pridaním éterických olejov pri saunovaní napomôžeme pri zrelaxovaní nie len tela, ale aj duše.
Bylinková sauna môže slúžiť ako prevencia ochorení dýchacieho systému.
Pozor! Pre správne saunovanie určite neodporúčame vstupovať do sáun v plavkách, nakoľko sa z nich pri vyšších teplotách môžu uvoľňovať karcinogénne látky. Pre správne saunovanie použite len plachty, resp. uteráky.