Anémia alebo chudokrvnosť nastáva, keď je počet zdravých červených krviniek v našom tele príliš nízky. Červené krvinky prenášajú kyslík do všetkých tkanív tela, takže nízky počet červených krviniek naznačuje, že množstvo kyslíka v krvi je nižšie, ako by malo byť..
- Anémia sa meria podľa množstva hemoglobínu – proteínu v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív tela.
- Chudokrvnosť postihuje viac ako 1,6 miliardy ľudí na celom svete. Ženy a ľudia s chronickými chorobami, majú najvyššie riziko vzniku anémie.
Čo spôsobuje anémiu?
Železo v strave, vitamín B-12 a kyselina listová sú nevyhnutné pre dozrievanie červených krviniek v tele. Normálne sa každý deň nahradí 0,8 až 1 percento červených krviniek v tele a priemerná dĺžka života červených krviniek je 100 až 120 dní. Akýkoľvek proces, ktorý má negatívny vplyv na túto rovnováhu medzi tvorbou červených krviniek a deštrukciou, môže spôsobiť anémiu.
Aké sú príznaky chudokrvnosti?
Ľudia s anémiou vyzerajú bledo a často sa môžu sťažovať na prechladnutie.
Môžu tiež zažiť:
- závraty alebo točenie hlavy, najmä počas aktivity alebo vstávania
- neobvyklé chute, ako napríklad chcieť jesť ľad, hlinu alebo špinu
- problémy so sústredením alebo únava
- zápcha
- Niektoré typy anémie môžu spôsobiť zápal jazyka, ktorý vedie k hladkému, lesklému, červenému a často bolestivému jazyku.
Ako liečiť anémiu
Liečba chudokrvnosti závisí od toho, čo ju spôsobuje. Anémia spôsobená nedostatočným množstvom železa v strave, vitamínu B-12 a kyseliny listovej je liečená výživovými doplnkami. V niektorých prípadoch sú potrebné injekcie B-12, pretože sa neabsorbuje správne z tráviaceho traktu. Doktori z pravidla predpisujú upravenú diétu o rôzne makro a mikronutrienty.
Železo
Denná odporúčaná dávka železa pre mužov je 8g. Pre ženy je to 18g. Na vyšší prísun železa si treba dávať pozor hlavne počas tehotenstva kde sa odporúča prijímať až do 27g železa.
Medzi dobré zdroje prírodného železa patria kuracia a hovädzia pečeň, červené mäso, morské plody, obohatené obilniny, ovsené vločky, šošovica, fazuľa, špenát.
Viac o železe si môžete prečítať TU.
Folát
Folát je forma kyseliny listovej, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele. Muži a ženy vo veku nad 14 rokov potrebujú okolo 400 mikrogramov denne. U tehotných alebo dojčiacich žien sa odporúčaný príjem zvyšuje na 600 mkg za deň.
Príklady potravín bohatých na kyelinu listovú sú napr. hovädzia pečeň, šošovica, špenát, fazuľa, špargľa, vajcia.
Vitamín B-12
Denné odporúčanie vitamínu B-12 pre dospelých je 2,4 mkg. Tehotné ženy a dospievajúci potrebujú 2,6 mkg denne.
Hovädzia pečeň a mušle sú dva z najlepších zdrojov vitamínu B-12. Medzi ďalšie dobré zdroje patria ryby, mäso, hydina, vajcia, mliečne výrobky.
Viac o vitamíne B si môžete prečítať TU.
prosím, môžete poradiť čo spôsobuje blokovanie železa pri spracovaní stravy, napr. priveľa pitia čaju. ďakujem za odpoveď