fbpx

Ako pripraviť domáce kombinované džemy?

Chutné domáce džemy nie sú žiadnou nostalgickou spomienkou, ale stálou sezónnou záležitosťou. Vytvorte si v kuchyni vhodné podmienky, aby všetkých po príchode domov omámila vôňa sladkého, čerstvého džemu. V tomto článku sa venujeme rôznym kombinovaným tipom a rovnako chceme poradiť, ako sa vyvarovať zbytočným omylom pri príprave.

Nech pracujete s akýmkoľvek ovocím pri príprave džemov je nevyhnutné:

  • Zachovať optimálny pomer cenných látok – ide o zmes tekutej, ale aj tuhej konzistencie, ktorá si udržiava typickú vôňu daného ovocia
  • Pri džemoch je dôležitá rýchla tepelná úprava, ale nie okamžité a nevzhľadné rozvarenie ovocia – džem sa totiž nevyvára, ale varí! Tento proces nemá trvať viac než 15 minút, inak ovocie zostane v nevyhovujúcej tekutej forme
  • Pracuje sa s čerstvým, umytým ovocím a kvalitnými zahusťovadlami
  • Želírovaciu, zahusťovaciu schopnosť má jemný kryštálový cukor v kombinácii s pektínom a kyselinou citrónovou
  • Dodržiavajte pomer ovocia a cukru 2:1 – cenné látky a prirodzená sladkokyslá chuť niektorých druhov sa nemá potláčať
  • Výsledkom má byť ovocná zmes s rôsolovitou konzistenciou
  • Dodržiavajte zvýšenú hygienu – tá sa vzťahuje nielen na samotný kuchynský riad a poháre na plnenie, ale na celú kuchynskú (pracovnú) časť

Ktoré druhy ovocia odporúčame kombinovať?

U nás je typická príprava džemov, marmelád alebo lekvárov len z jedného druhu ovocia. Ak vystihnete správnu kombináciu rôznych druhov, môžete tým získať zmes bohatšiu na cenné minerály a vitamíny, s prijateľnejšou konzistenciou a farbou.

Dosť zručností potrebujete získať najmä pri príprave jahodového džemu. Je to podmienené tým, že v tomto čerstvom ovocí je veľa bielkovín. Tvorí sa tak pena a ak tú neodstránite, môže dôjsť k znehodnoteniu celého džemu. Vhodná je preto kombinácia jahôd s rebarborou alebo višňami. Podporujú sviežu, zdravú chuť a výrazné červenšie sfarbenie výslednej zmesi.

Takisto je náročné dosiahnuť požadovanú konzistenciu pri slivkových džemoch. Čerstvé alebo mrazené plody odporúčame rozmixovať a v pomere 1:1 kombinovať s čerešňami. Tie slivky udržiavajú v tekutejšej a trvácnejšej zmesi.

Tip na záver – náročná je aj práca s broskyňami alebo nektárinkami. Mnohé gazdinky sa obávajú tmavšieho, hnedastého džemu a aj jeho znehodnotenia. Pred použitím v džemoch z nich ponorením do horúcej vody odstraňujú šupky. Ak si pritom nedávate pozor na zvýšenú hygienu, celé to môže priniesť opačný efekt. Perfektne chutia v kombinácii s hroznom alebo malinami.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená