fbpx

Poznáte spoločenské oblečenie „Black tie“ a „White tie“?

Ak sa chystáte na ples a neviete, čo na seba, existuje jednoduchá pomôcka ako to zistiť. Stačí sa pozrieť na pozvánku, ktorú ste dostali. Tá neslúži len ako dekorácia na chladničku, ale je to forma komunikácie a zároveň pomôcka, ktorú vám dáva hostiteľ. Okrem miesta a času príchodu (ktorý odporúčame dodržať) je na nej napísaný aj odporúčaný dress code.

„White tie“ a „Black tie“ sú najčastejšie označenia pre oblečenia pánov. Samozrejme však ako ozdoba vášho partnera sa musíte obliecť podľa neho. Ak je na pozvánke uvedený dress code „White tie“(prípadne Cravate blanche alebo Ultraformal) , viete, že sa chystáte na najformálnejšiu udalosť, akou je napríklad ples či bál. V prípade „Black tie“ (nazývané aj Cravate noire), sa jedná o formálne večerné udalosti, galavečery, ale môže sa jednať aj o plesy.

„White tie“ – tipy pre pánov aj dámy.

Jednoduché pravidlo pre „White tie“ je: Frak pre pánov, veľká večerná toaleta pre dámy“

Tipy pre dámy:

 • Dlhé šaty ! Aj napriek tomu, že móda sa mení a je oveľa viac odviazaná ako v minulosti, je toto pravidlo potrebné rešpektovať. Keď ste odvážna a chcete mať rozparok na šatách a pritom odhaliť časť nohy, je dôležité zamyslieť sa nad tým, či vaše šaty budú počas chôdze stále zakrývať to, čo by mali.
 • Zahalené ramená alebo rukavičky! Najčastejšou chybou u dám sú práve šaty, ktoré odhaľujú hornú časť tela, ktorá by mala ostať zahalená. Nemusíte mať rolák alebo dlhé rukávy, no v prípade, že zvolíte šaty s odhalenými ramenami, odporúčame použitie štóly alebo dlhých rukavičiek vo farbe šiat, prípadne farbe, ktoré jemne dopĺňa celkový dojem.
 • Nezabúdajte ani na jemné šperky, malú kabelka, lodičky. Keďže začiatok roka je sprevádzaný nižšími teplotami, odporúčame na prechod kožušinovú štólu alebo plášť.

Tipy pre pánov:

 • Frak s bielym motýlikom! Frak je najslávnostnejším pánskym oblekom. Ak sa frak vo vašej skrini nenachádza, nezúfajte. V tejto dobe už nie je problém využiť požičovne frakov, kde vám frak upravia podľa potreby. K fraku sa nosí biela košeľa so stojatým golierikom a vystuženou náprsenkou.
 • Biely motýlik! Preklad White tie je práve biely motýlik, takže si to určite zapamätáte.
 • Manžetové gombíky a lakované topánky! Tak ako dámy dopĺňajú svoj outfit peknými šperkami, zaujímavé manžetové gombíky a naleštené topánku sú nevyhnutnosťou pre pánov. Veselé ponožky, ktoré sú v tejto dobe hitom, určite nie sú vhodné. Zvoľte radšej čierne.
 • Hodinky na retiazke, nie na ruke! Páni, ktorí už mali na sebe manžetovú košeľu vedia, že je trocha dlhšia a teda je zbytočné použitie náramkových hodiniek. Okrem toho je to aj „faux pas“, tak pozor.

„Black tie“ – tipy pre pánov aj dámy.

Keď vidíte na pozvánke napísaný „Black tie“, páni by mali zvoliť  slávnostný tmavý oblek a dámy malú večernú toaletu.

Tipy pre dámy:

 • Dlhé šaty výraznejších farieb! V tomto prípade môžete siahnuť po výraznejších šatách, nebojte sa farieb či vzorov. Kľudne voľne strihy a farby podľa trendov na príslušný rok. V prípade, že na pozvánke je uvedená téma udalosti a k nej presúšajúce farby udalosti, máte jednoduchšie rozhodovanie.
 • Odvážnejšie strihy! V prípade Black tie sa nebojte siahnuť po šatách výraznejších strihov. Dbajte však na decentnosť a noblesu, nakoľko sa jedná stále o spoločenské podujatie.
 • Lodičky, šperky a malá kabelka ostáva podobne ako pri „White tie“.

Tipy pre pánov:

 • Smoking! Odporúčané farby sú čierna, prípadne tmavomodrá. Páni by mali siahnuť aj po čiernej veste, prípadne čiernom hodvábnom páse.
 • Biela košeľa s čiernym motýlikom! Prosím však vyhnite sa košeliam s krátkym rukávom, ktoré sú na spoločenských podujatiach úplne „no go“.
 • Čierne lakovky s čiernymi ponožkami!

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená