fbpx

Ako zariadiť predsieň v rodinnom dome?

Predsiene sú malé miestnosti, ktoré sa nachádzajú hneď za vstupnými dverami. Hoci sa môžu zdať nenápadné a zbytočné, ich funkčnosť je naozaj skvelá – pomáhajú pri správnom hospodárení s tepelnou energiou v dome, zabraňujú prievanu a môžu sa stať príjemnou halou pre obyvateľov. Pozrite sa, ako urobiť nezvyčajné usporiadanie predsiene tak, aby sa toto miesto stalo nielen užitočným, ale aj vizuálne atraktívnym.

Čo je to vonkajšia predsieň a čo je vnútorná predsieň?

Predsieň je miestnosť, ktorá môže patriť do interiéru domu, no rovnako obľúbené sú aj vonkajšie predsiene. Vonkajšia predsieň je malá architektonická stavba, ktorá zabraňuje dažďu padať na dvere a zastavuje prudké poryvy vetra. Vnútorná predsieň je zasa malá miestnosť, do ktorej sa vchádza hneď po otvorení vchodových dverí. Jeho hlavnou úlohou je zabrániť prievanu a oddeliť vchod od zvyšku domu tak, aby sa pri vstupe a výstupe z bytu strácalo čo najmenej tepla. Prítomnosť zádveria znižuje úniky tepla, čo sa výrazne premieta do výšky účtov za kúrenie – sú menšie a umožňujú obyvateľom ušetriť nejaké peniaze. Predsieň je teda veľmi funkčné miesto, no o vzhľad tohto miesta sa oplatí postarať – po prekročení prahu domu je dobré vidieť atraktívnu, krásnu miestnosť, ktorá sa stane jedinečnou výkladnou skriňou domu.

Aké prvky by mali byť v predsieni?

Predsieň je dobré vedieť zariadiť, aby bola funkčná a estetická. V prvom rade by ste sa mali postarať o vhodnú povrchovú úpravu. Predsieň sa oplatí zariadiť tak, aby mohla slúžiť, byť estetická aj elegantná – hodí sa preto vhodný nábytok a pohodlné sedenie. Samozrejme, nezabudnite na osvetlenie a praktické doplnky – vďaka nim sa vám podarí zariadiť malú predsieň atraktívne.

Ako zariadiť predsieň?

Kvalitne spracovaný interiér predsiene dokáže zázraky. Vhodné farby a materiály dokážu predsieň opticky zväčšiť – ak je interiér malý, oplatí sa predsieň vymaľovať v pestrých farbách. Rozhodne sa vyhnite tmavým farbám, pretože opticky zmenšujú priestor. Veľkú predsieň môžete vymaľovať v živých farbách, malú miestnosť je lepšie usporiadať v tlmených odtieňoch. Steny a podlahu je dobré dokončiť, aby boli pripravené na prípadné nečistoty. Skvele preto poslúžia keramické dlaždice na podlahe, ktoré sú mimoriadne odolné voči nečistotám a ľahko sa čistia. Na steny použite latexové farby, ktoré sú odolné voči drhnutiu a umývaniu. Ľahké čistenie povrchovej úpravy je dôležité, pretože vonku nebude vždy slnečné počasie, takže z vhodných povrchov sa budú ľahšie odstraňovať škvrny od vody, blata a snehu.

Aký nábytok sa oplatí umiestniť do predsiene?

Dôležitá je nielen povrchová úprava, ale aj správne zariadená predsieň, aby bol priestor veľmi funkčný. Práve tu sa bude skvele hodiť nábytok do predsiene – šatníky, skrine, botníky, sedačky a vešiaky. V malej predsieni je dobré zariadiť priestor bielym nábytkom, pretože biela farba interiér vždy opticky zväčší. Nábytok, ktorý je umiestnený v chodbe, poskytuje priestor na oblečenie, vrchné ošatenie, obuv a doplnky, takže bude dobrým nápadom v priestore predsiene. Priestranná šatníková skriňa, botníky a vešiaky vám poskytnú dostatok miesta na osobné veci každého člena domácnosti. Moderná predsieň by mala byť funkčne usporiadaná. Môžete si vybrať rôzne kusy nábytku, ak hľadáte to správne vybavenie predsiene, pozrite si ponuku predajne Merkury Market – https://www.merkurymarket.sk/nabytok-do-predsiene/.

Aké osvetlenie bude najlepšie?

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú uvidíte po prekročení prahu. Preto by tu malo byť zabezpečené správne osvetlenie, vďaka ktorému bude predsieň funkčná cez deň aj v noci. Je dobré zvoliť správne stropné svietidlo – vhod prídu stropné svietidlá a nízko visiace svietidlá. Je dobré zamerať sa na funkčnosť a jednoduchosť foriem, no netreba zabúdať na to, aké dôležité je prispôsobiť osvetlenie štýlu tejto miestnosti a zvyšku domu. Zaujímavým a praktickým nápadom je inštalácia svietidiel so snímačom pohybu. Po vstupe do domu sa lampa sama rozsvieti, takže sa nebudete musieť báť hľadať vypínač, keď pôjdete s nákupom alebo inými vecami dovnútra. Predsieň je dobré vybaviť, rovnako ako zvyšok domu, inteligentným osvetlením. Žiarovky, svietidlá a LED pásy v systéme smart home vám umožnia prispôsobiť osvetlenie požiadavkám domácnosti.

A čo doplnky?

Okrem úpravy, osvetlenia a vybavenia je dobré postarať sa aj o vhodné doplnky. Určite bude skvelý nápad dať pred vchodové dvere rohožku. Vďaka rohožke zamedzíte prenikaniu nadmerného množstva blata, vody, snehu a piesku do domu. Za to sa vám určite poďakujú panely v obývačke či spálni, ktoré sú zvyčajne najviac vystavené oderu. Do miestnosti ako je predsieň je dobré umiestniť aj stojan na dáždniky. Užitočné bude aj zrkadlo. Nad zrkadlom môžete nainštalovať ďalšie dobré osvetlenie. Tento spôsob aranžmánu sa bude hodiť najmä do predsiene s glamour štýlom.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená