Goji (kustovnica čínska) by sme pokojne mohli zaradiť medzi superpotravinu. Má celkom príjemnú chuť a blahodarné a liečivé účinky na ľudský organizmus. Ako si vypestovať, prípadne kúpiť potravinu goji alebo si chcete radšej spraviť čaj?
Priaznivé účinky goji a použitie
Fantastické účinky goji poznalo ľudstvo už niekoľko tisíc rokov dozadu. Červené bobule goji sú plné antioxidantov a využívajú sa aj v tradičnej medicíne. Goji spomaľuje starnutie, zlepšuje zrak, posilňuje pečeň, ľadviny a pľúca. Z kustovnice čínskej sa vyrába krém proti starnutiu, ktorý zlepší stav zrelej pleti u mužov a žien.
Okrem čaju alebo džúsu, si môžete kustovnicu čínsku pridať aj do varenia omáčok, či polievok. Hodí sa ako surovina do pečenia koláčov.
Použitie goji je skutočne veľmi široké a variabilné a používa sa v sušenom alebo čerstvom stave, v slaných i sladkých jedlách. Goji sa hodí dať aj do smoothies, cereálii, či jogurtov. Pri pečení muffinov, brownies alebo chleba sa tiež hodí ako prísada do cesta.
Pestovanie goji
Pôvodom táto rastlinka pochádza z Číny, ale pestovať sa dá aj v našich záhradách. Je to pomerne jednoduché. Sadenice goji potrebujú kvalitnú a kyslejšiu pôdu. Do pôdy je dobré pridať piesok alebo hnoj. Už v pomerne krátkom čase nám vyrastú sýto červené bobule, ktoré budú rásť od leta do prvých mrazov.
Goji sa pomerne rýchlo šíri, preto ju považujeme za invazívnu rastlinu. Vyhovuje jej slnečné svetlo, ale prežije aj v miernom tieni. Plody goji sú obľúbené u vtákov.
Nepriaznivé účinky goji
Superpotravina goji môže priniesť aj zdravotné riziká ako je alergia. Opatrní pri užívaní kustovnice čínskej by mali byť užívatelia liekov na diabetes, krvný tlak a riedenie krvi. Pozor by si mali dávať aj tehotné ženy, pretože v súčasnosti neexistuje dostatočné množstvo informácií, či goji neškodí nenarodenému plodu. Keďže posilňuje aj imunitný systém, ľudia s autoimunitnými ochoreniami by mali byť pri jej užívaní opatrní.