fbpx

Internet by vyzeral úplne inak.

Ľudstvo si prešlo viacerými revolúciami. Najznámejšie sú kognitívnou, poľnohospodárska, priemyselná a na vrchole toho celého stojí informačná revolúcia. Jej neoddeliteľnou súčasťou je internet, vedel si ale že dnes mohol web vyzerať úplne inak?

Bolo to v roku 1989, rok v ktorom sa Európou prehnala nežná revolúcia a milióny ľudí dali zbohom východnej orientácií. Tento rok bol však významný ešte jednou udalosťou a keby Tim Berners-Lee vážil svoj krok smerom k patentovému úradu, dnes by ste pravdepodobne poznali úplne iný internet.

Kto bol vlastne Tim Berners-Lee? Vášnivý vedec a programátor vtedy pracoval vo Švajčiarskom CERNe. Veľmi mu prekážal spôsob akým medzi sebou vedecká komunita zdieľa svoje poznatky a pustil sa do práce, ktorej výsledkom bol hypertextový odkaz čiže hyperlinka. Dnes je to pre nás samozrejmá vec, v tom čase však neexistencia hyperlinkov predstavovala veľký problém. 

Aký je problém vymyslieť hyperlink? Teraz keď už vieš o čo ide je to triviálna záležitosť a možno sa ti nezdá že si to zaslúži patent, vtedy to však bola veľká vec. Táto vec položila základy protokolu World Wide Web.

Ak by Tim Berners-Lee tušil, akú svetovú revolúciu jeho vynález spustí, celkom určite by si ho dal patentovať. V prípade úspechu by dnes bol najbohatším človekom na zemi a každý by poznal jeho meno. Každý dnes pozná meno Bill Gates avšak nie každý ho má rád. V prípade Tima Leeho by tieto pomyselné nožnice boli ešte vyššie. Prehnane povedané by to bol on kto by určoval aká doména bude a aká nebude existovať.

Čo by to ale znamenalo?

Tim vo viacerých rozhovoroch naznačil, že nie všetok obsah ktorý dnes nájdeme online je mu povôli. Podľa jeho preferencií by bol dnes web pravdepodobne miestom, ktoré by umožnilo ľudstvu prosperovať a niečo ako gaming, sex, hazard, sociálne siete a mnoho Ďalších nerestí by jednoducho dostalo stopku. Za 2 dekády poskytol už veľa rozhovorov, ale jeho postoj k tejto otázke zostal neoblomný. Práve teraz si viem predstaviť mnohých ako si hovoria „chvalabohu“. 

Ako presne by to teda celé presne vyzeralo? Podľa Timových slov by na začiatku bolo len vzdelávanie, vládne weby, zdravotníctvo a objektívne správy. V druhej fáze by povolil e-shopy, finančné trhy a iné biznis weby. K sociálnym sieťam sa zatiaľ nevyjadril, silné pohŕdanie však adresoval online gamblingu v akejkoľvek forme, pornografii, dezinformačným webom a iným oblastiam, ktoré sú podľa Tima pre ľudstvo skôr krokom späť.

Ideály, ktoré by pravdepodobne nefungovali

Už veľa krát sme boli svedkom toho ako sa originálny nápad odkopíroval a za zlomok pôvodnej ceny šíril ako vírus. Je možné, že by existoval aj internet? Odpoveď je očividná: To, že by existoval paralelný internet (alebo hneď niekoľko) je viac než istá. Pred dvadsiatimi rokmi bola väčšina inštalácii Windowsu pirátska a na nohách sme nosili napodobeniny značkových tenisiek. Tak ako na začiatku existovala len Coca-Cola aby po nej prišla Pepsi, Kofola či Neviemaká-Cola, tak by existoval okrem www aj ccc, ggg či neviem čo. Poskytovatelia by sa predbiehali v tom aby si užívatelia vybrali práve ten ich internet a to by nutne viedlo k uvoľňovaniu pravidiel. Takže skôr či neskôr by sme predsa len tam kde sme dnes. Internet by bol plný hriechu či podvodov a my by sme mali slobodu vybrať si to tú našu slabosť. Alebo by si skôr preferoval diétny internet?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená