fbpx

Ako efektívne vrstviť jednotlivé časti oblečenia?

Obliecť sa nie je podľa mnohých žiadnou vedou. To si uvedomíme, až keď pri prvých mrazoch alebo silnom vetre zaškrípeme zubami. Oblečenie má byť nielen trendy, ale funkčné a komfortné. Jedným z praktických riešení je naučiť sa správne vrstviť jednotlivé kúsky zo šatníka.

Dokým nie je vonku horúce, sparné počasie, mali by sme sa vedieť doma „vymotať“ pri skladaní outfitu. V prechodných obdobiach (jar, jeseň) odporúčame buď 3 tenšie vrstvy, alebo 2 hrubšie a funkčnejšie. V zime máme o niečo väčšiu potrebu babušiť sa. Nikdy však neprekračujte limit 3 vrstiev. Prečo?

Aj počas pomalej chôdze produkuje naše telo pot, ktorý je potrebné sať a transportovať. Pot slúži ako mechanizmus na ochladenie tela, teda aby nedošlo k prehriatiu. To však nepostačuje, pretože pri obliekaní sa musíme zamerať aj na minimalizovanie vlhkostivetranie medzi jednotlivými odevmi. Poďme na to vrstvou po vrstve!

Prvá vrstva – dajte si na nej záležať!

Prvá vrstva má azda najviac prívlastkov. Označujeme ju ako transportnú, technickú, saciu a zároveň odvetrávaciu. Prirodzene sem zaraďujeme spodnú bielizeň, ponožky, pančuchy, body a funkčné termo tielka. Keďže je táto vrstva v najtesnejšou kontakte s vaším telom, doprajte si kvalitné oblečenie so zaistenou tepelno-izolačnou vrstvou.

Výborný efekt na tele vytvára spodná bielizeň z polypropylénovej sieťoviny, ktorá je garanciou antibakteriálnych a antireumatických zložiek. Nasiakavosť tohto materiálu nepresahuje 6 % svojho objemu. Nie je teda výraznou záťažou na odev, neznižuje váš komfort pri postupnom odvádzaní vlhkosti.

Druhá vrstva oblečenia

Druhú vrstvu odporúčame vyberať nie z príliš tesných, obopínajúcich materiálov. Táto vrstva funkčne nadväzuje na prvú. Dôležitá je izolácia, udržiavanie tepla, ale zároveň stále odvádzanie vlhkosti. Na to sú ideálnymi materiálmi fleece alebo tzv. artic polar fleece. Toto oblečenie už ponúka väčšiu škálu kombinácií a možnosti regulácie pri zmene počasia. To zabezpečujú zipsy, kapucne, či goliere. Bez dobrej mikiny ani na krok!

Tretia vrstva oblečenia

Táto vrstva oblečenia už nemá inú možnosť, len odviesť vlhkosť a pot von. Výhodné je zaobstarať si membránové nepremokavé bundy a nohavice. Nie však s najvyšším stupňom nepremokavosti, pretože sa zhoršuje komfort pri nosení a miera vzdušnosti materiálu. Toto oblečenie má spĺňať ochrannú funkciu pred chladom, dažďom a vetrom. Tak ako ste sa obliekli dnes? Presne podľa plánu?!

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená